Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki

Orkiestra festiwalowa

Prawie wszystkim wokalistom 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra. Janusz Tylman, szef jury wokalnego twierdzi, że to normalne, bowiem „Jest to konkurs najwyższej rangi w Polsce, a także poza granicami kraju” a dodatkowo „Prestiżu dodaje mu również KONIN BAND ORCHESTRA, akompaniująca solistom”.


Pierwszy raz małym wokalistom akompaniowała Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Górnego. To było w 1984 roku. Wtedy impreza nazywała się V Konfrontacje Dziecięcych Zespołów, ale właśnie w tym roku dzieci śpiewające już na stałe dołączyły do dzieci tańczących. Fuzja był udana i Zbigniew Górny zaproponował, by to, co odbywa się w Koninie, nazwać festiwalem. I tak zostało przez następnych kilkadziesiąt lat, wzbogacając się jedynie o dodatkowe określenie: międzynarodowy.
 

Zbigniew Górny współpracował z festiwalem przez dziesięć lat. Przyjeżdżał do Konina najpierw z orkiestrą zawodową, potem z młodzieżową, akompaniując, z reguły, najstarszej grupie solistów. Na 36. Festiwalu wystąpił w roli jurora wokalistów. Na trzy lata (1996, 1997, 1998) związał się z festiwalem Stanisław Fiałkowski, dyrygent, kompozytor, aranżer i szef Big Warsaw Band. Spod jego pióra wyszła m.in. kompozycja „Wpadnij, wpadnij do Konina”, która jest hejnałem, albo jak chcą inni – hymnem festiwalu (słowa napisała Justyna Holm). Potem na wiele lat przyszła moda na półplaybacki. Wykonywanie piosenek z orkiestrą wróciło dopiero na XXVIII edycji festiwalu, w 2007 roku, kiedy to Koniński Dom Kultury zaangażował HIDuke Band pod dyrekcją Piotra Hajduka (to orkiestra towarzysząca między innymi wykonawcom musicalu „Metro”, artystom w Teatrze Buffo i w telewizyjnym programie „Jak oni śpiewają”). Na konińskim festiwalu z jej akompaniamentem śpiewała najstarsza kategoria wiekowa.
 

Ryszard J. Piotrowski z Konińskiego Domu Kultury: – Nie ukrywam, zazdrościliśmy orkiestrze i mówiliśmy: jeśli oni mogą, to dlaczego nie my? (o możliwościach wykonawczych konińskiego big-bandu i historii jego tworzenia czytaj: http://festiwaldzieciecy.pl/konin-band-orchestra/historia/101-konin-band-orchestra
 

Koniński big-band po raz pierwszy towarzyszył festiwalowym wokalistom w czasie XXIX festiwalu, w 2008 roku. Ta próba wypadła obiecująco. Zespół nazywał się wówczas Party Band, często z dopiskiem „KDK”, dyrygowali nim Ryszard J. Piotrowski (pełniący także funkcję jej kierownika artystycznego) i Krzysztof Pydyński. Rok później zespół przyjął nazwę Konin Band Orchestra.
 

Co roku Konin Band Orchestra towarzyszył większej grupie wykonawców. W roku 2012 orkiestra przygotowała około stu aranżacji! Janusz Tylman mówił na zakończenie festiwalu, w imieniu jury oceniającego małych wokalistów: – Jury pragnie podkreślić wysoki poziom aranżacji i wykonania utworów przez Orkiestrę.


 

W składzie Konin Band Orchestra na 36. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2015 grali: Marcin Pawlik – sax alt, flet, Artur Wieczorek – sax tenor, klarnet, Rafał Stegenta – sax alt, klarnet, Dominik Czarkowski – sax tenor, Michał Banasiak – sax baryton, sax sopran, Grzegorz Kołodziejczak – trąbka, Piotr Żurek – trąbka, Andrzej Tylman – trąbka, Szymon Gwóźdź – trąbka, Paweł Ciesielski – puzon, Łukasz Brzozowski – puzon, Damian Wojciechowski – puzon, Zbigniew Kołodziejczak – puzon, Michał Jankowski – piano, Szymon Piotrowski – syntezator, II dyrygent, Roman Komicz – gitara rytmiczna, Mariusz Wypychowski - gitara basowa, Andrzej Jaśniewicz – perkusja. Zespołem dyrygowali Ryszard J. Piotrowski (kierownik artystyczny zespołu) i Szymon Piotrowski. Większośc z nich wystąpi także w czasie 37. Festiwalu (1-5 czerwca 2016 r.).
 

Muzycy przygotowują i ćwiczą około 90. aranżacji. Towarzyszyć będą wokalistom w wieku od 8 do 16 lat (bez orkiestry śpiewać będą dzieci do lat 8 i zespoły wokalne). Orkiestra zaprezentuje uczestnikom festiwalu także utwór, który wygrały tegoroczny konkurs kompozytorski na piosenkę dziecięcą i młodzieżową, ogłoszony przez Koniński Dom Kultury (o efektach tego konkursu czytaj:  http://www.festiwaldzieciecy.pl/237-mamy-siebie-najlepsza )