Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Najlepsi z najlepszych

Tuż przed północą w sobotę, 8 czerwca, wręczone zostały najważniejsze nagrody 34. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie – Grand Prix. Jedno zabiorą młodzi tancerze z z Briańska w Rosji, drugie wokalistka z Ostrowa Wielkopolskiego.


Jury oceniające zespoły taneczne (przewodniczył mu Zbigniew Zasada) Grand Prix 34. edycji festiwalu dzieci tańczących przyznał zespołowi „ЮНОСТЬ” z Briańska
(Rosja). Zespół już zbierał liczne laury na konińskim festiwalu, także był laureatem Grand Prix. W tym roku, występując w kategorii show dance art do lat 16, zespół tańczył do choreografii „ФЕВРАЛЬ” („Luty”). Jej autorem jest Siergiej Nowikow, instruktorka zespołu Jelena Tkaczejewa, jego kierownikiem Jelena Andarczenko.

Grand Prix festiwalu dzieci śpiewających jury, kierowane przez Janusza Tylmana, przyznało Mai Gawłowskiej ze Studio Wokalnego „Art Musica” Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Maja tym razem występowała w kategorii 14-16 lat, ale to nie był jej pierwszy występ na konińskim festiwalu, w ubiegłym roku wygrała swoją kategorię wiekową, zdobywając Złoty Aplauz. Tym razem Grand Prix otrzymała za wykonanie piosenki „Wielka dama tańczy sama” (sł. Maria Komorowska, muz. Jarosław Kukulski). Jej instruktorem jest Ewa Borowicz.

Po raz pierwszy kilkoro uczestników otrzymało specjalne nagrody od dyrektorów festiwali zagranicznych, którzy jednocześnie zasiadali w komisjach artystycznych 34. festiwalu.

Snezhana Polihronova-Karnolsky z Sofii (Bułgaria), dyrektor międzynarodowych festiwali w Bułgarii i we Włoszech, wręczyła zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal „My XXI wiek” w Słonecznym Brzegu w Bułgarii zespołom tanecznym Mega Dance z Mołodowy, grupie Rytmix z Konina oraz wokalistce Julii Trojanowskiej (13 lat) ze Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Lublinie. Zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal „Orfeusz” w Lido Di Jesolo w Wenecji, we Włoszech, otrzymały zespoły taneczne „Junost” z Briańska (Rosja), „PECH” z Opola i Junga Keberiokst z Litwy.

Viktor Leis z Berlina (Niemcy), producent muzyczny i dyrektor międzynarodowych festiwali w Czechach, Hiszpanii i w Niemczech, przekazał zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal „Gwiazdy w Pradz1e” w Pradze (Czechy) zespołowi tanecznemu „FUKS” z Konina a na Międzynarodowy Festiwal w Hiszpanii – 11-letniej wokalistce Wiktorii Tracz z Korzennej koło Nowego Sącza.

Krystyna Piotrowska, muzyk, kompozytor, pedagog, promująca młode talenty w Polsce i zagranicą, wręczyła Julii Kołodziejczyk, 15-letniej wokalistce z Konińskiego Domu Kultury i jej opiekunce, zaproszenia Międzynarodowego Kulturalnego Stowarzyszenia w Turku (Finlandia) oraz SEM Consulting OY do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie – Festiwalu Różnej Twórczości „Nothern Light”. Zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal „Aprila Pilieni” w Bauska na Łotwie otrzymała Agata Branderburger (8 lat) z Młodzieżowego Domu Kultury w Pile.


Fot: Marcin Oliński

serv kdkkonin