Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Lora Szafran zastąpi Mieczysława Szcześniaka

Lora Szafran będzie oceniała młodych wokalistów w czasie 34. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Jazzowa wokalistka zastąpi Mieczysława Szcześniaka, który odwołał swój udziału w festiwalu.


Związki Lory Szafran z konińskim festiwalem datują się od roku 2001, kiedy to znalazła się w składzie jurorskim, oceniającym małych wokalistów 22. festiwalu. Podczas tego festiwalu jurorka wystąpiła także ze swoim recitalem. W następnych latach byłą jurorem jeszcze kilka razy. W tym roku zastąpi Mieczysława Szcześniaka, którego do rezygnacji w pracach jury zmusiły rodzinne obowiązki.


Lora Szafran uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: "Lonesome Dancer" (uznana za jazzową płytę roku 1989) i „You've Changed” (1993). W następnych latach współpracowała z Sekstetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Big Warsaw Band Stanisława Fiałkowskiego, Trio Włodzimierza Nahornego i Trio Andrzeja Jagodzińskiego.


foto: loraszafran.pl

W wokalistyce Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale: Sopot ‘90 - Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz - Austria ‘90, Cesme - Turcja ‘91. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: „W górę głowa” (1991) i „Tylko Chopin” (1994).
W 2003 roku ukazał się album Śpiewnik Nahornego, w którym można odnaleźć jedne z popularniejszych kompozycji Włodzimierza Nahornego, z którym płyta została nagrana. W 2005 wraz z Patrycją Gola i Beatą Bednarz założyła trio wokalne Big Stars, z którym zdobyła trzecią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta „ Droga do ciebie”- zawierająca jazzowe interpretacje standardów spółki autorskiej Wasowski - Przybora. Najnowsza propozycja płytowa Lory to projekt „Sekrety życia według Leonarda Cohena”, wydany w styczniu 2012.

serv kdkkonin