Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Energia i radość tańczenia


Formacja Tańca Towarzyskiego „Costa Latina” z Warszawy rozpoczęła (5 czerwca) prezentacje taneczne na 35. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. W sumie zespoły z kraju i zagranicy przygotowały na festiwal 108 choreografii.


Zespoły rywalizują w sześciu kategoriach: taniec towarzyski, etiuda taneczna, inscenizacja taneczna, disco dance i disco freestyle, inscenizacja street dance oraz hip hop – różne style, electric boogie/popping, breakdance. Zespoły występujące w każdym ze stylów, poza tańcem towarzyskim, są podzielone na kategorie wiekowe: do 11 lat i 12-16 lat. Brak podziału na kategorie wiekowe w tańcu towarzyskim wynika ze szczupłości prezentacji: tylko trzy zespoły w tej kategorii się zaprezentowały, co świadczyć może o malejącym zainteresowaniu tą formą tańca. Najwięcej zespołów prezentuje etiudy i inscenizacje taneczne oraz startuje w kategorii hip hop – różne style, electric boogie/popping, breakdance.

Pierwsze wrażenia – każdy skrawek Konińskiego Domu Kultury, gdzie odbywają się eliminacje, jest zajęty przez zespoły przygotowujące się do eliminacji. Feria barw kostiumów może oszołomić, figury, które (podobno) mają pomóc w rozciągnięciu mięśni i stawów przed występem – przyprawić o kompleksy (przynajmniej piszącego). Do tego nieodzowny makijaż i tak dalej, i tak dalej. Sala widowiskowa KDK wypełniona, przed-w trakcie-i po każdym występie oklaski, okrzyki, piski… I trudno się temu dziwić, bo święto tańca świętem, gościnność gościnnością, ale przecież te dzieciaki ze sobą rywalizują. Kto lepszy technicznie, kto ma ciekawszą choreografię, lepiej dobrana muzykę, kto się potknął a komu wszystko poszło gładko. Czy ciekawszy był występ na przykład zespołu Junost-2 z rosyjskiego Briańska, czy prezentującego się zaraz po nim Rytmixu 3A z Konina? A może jednak Kolor Dzieci Dell’arte z DanceOFFnia Studia Działań Kreatywnych w Białymstoku? O tym zadecyduje międzynarodowa komisja artystyczna, której przewodniczy Katarzyna Skawińska, a w której pracują Anne Mari Furset z Norwegii, Stas Kmieć z USA, Jiří Hubený z Czech, Sasha Oshkin z Rosji oraz Iwona Ciok, Jarosław Staniek z Polski. Sekretarzem jest Dariusz Intrys z KDK (nota bene – pozwolimy sobie na odrobinę prywaty – obchodzący dzisiaj 41. urodziny). Jedno jest pewne: jurorzy już po kilku godzinach oglądania prezentacji będą mieli kłopot ze wskazaniem najlepszych. Bo w Koninie nie ma słabych zespołów, co najwyżej można mówić, że jedne prezentują… luźną improwizację taneczną (precyzyjnie przygotowaną), inne zaś doskonałość techniczną. Dla obydwu dwa elementy są wspólne: energia i radość tańczenia.

Komisja artystyczna po obejrzeniu 108 prezentacji zadecyduje, zapewne w późnych godzinach wieczornych, kto wystąpi w jutrzejszych finałach, a po finałach – kto otrzyma Aplauzy, kto Grand Prix 35. Festiwalu. Najlepszych z najlepszych zobaczymy 7 czerwca w czasie koncertu galowego w amfiteatrze „Na skarpie”.


foto: Paweł Hejman, Andrzej Moś

serv kdkkonin