Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Enej aż do Alei

Festiwalowy koncert polsko-ukraińskiej formacji ENEJ przyciągnął tłumy koninian. Skwer przed Konińskim Domem Kultury był zaludniony jak nigdy dotąd. Dopisali uczestnicy wydarzenia i mieszkańcy, których muzyka bawiła do późnego wieczoru. Jej występ poprzedził recital wokalistów z zagranicy, którzy wcześniej wzięli udział w wokalnych eliminacjach do 36. MDFPiT.


ENEJ to mieszanka ukraińskiego folku, ska i rocka. Sceniczny dynamit. Ich kariera rozpoczęła się na dobre (zespół powstał w 2002 roku) od momentu udziału w talent show Must Be the Music. Jury pierwszej edycji kupiło ich od pierwszych dźwięków. Nazwa tego zespołu pochodzi od imienia wesołego Kozaka, bohatera „Eneidy” Iwan Kotlarewskiego, który szwęda się po świecie w poszukiwaniu przygód. Pasuje do nich jak ulał. A tak naprawdę, energia tej grupy rozpoczęła się od spotkania Orsztyńskiego z Sołoduchem, którzy nadali ENEJowi znanego dziś publiczności charakteru. Obaj mają ukraińskie korzenie, w repertuarze grupy znajdują się utwory dwujęzyczne.

Twórcy tej formacji wiedzą jak napisać i skomponować przebój, w dodatku na wysokim poziomie, niełatwy i porwać za serce publiczność. Przez lata zmienili też instrumentarium, z bardziej tradycyjnego na popularne. W Must Be the Music zaprezentowali „Radio Hello” – który właściwie jest ich sztandarową piosenką. Są również autorami piosenek takich jak „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Lili”, „Symetryczno-liryczna”, „Nie chcę spać”. Ich kolejne krążki – „Ulice” (2008), „Folkrabel” (2011), „Folkhorod” zdobywały status złotych i platynowych płyt. Utwór „Tak smakuje życie” zyskał tytuł Największego Przeboju Roku w TOP Trendy (2013), został przebojem lata RMF FM. Zespół zdobył też nagrodę SuperPremiery 2012 i SuperJedynki w kategorii SuperPrzebój 2013. Koncertował na największych festiwalach i wydarzeniach muzycznych w Polsce, zagranicą i za oceanem. Jego najnowsza płyta „Papranoja” ukazała się w 2015 roku. Słowa piosenek, które ją promują znała już na pamięć festiwalowa publiczność.
Przed koncertem ENEJA, na scenie przed Konińskim Domem Kultury. W kategorii 12-13 lat dla publiczności zaśpiewały: Denitsa Vasileva z Bułgarii i Sara Rodrigues z Portugalii. W najstarszej kategorii wystąpili: Ines Cardoso, Mariana Dias (również z Portugalii) oraz Aleksandra Vovk ze Słowenii, Oliver Scholz z Niemiec. Towarzyszyła im urocza 9-letnia wokalistka – Martina Cutajar z Malty. Recital młodych artystów poprowadził Robert Glapa.


Fot. Paweł Hejman

serv kdkkonin