Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki

7. konkurs kompozytorski

To już 7. konkurs kompozytorski na piosenkę dziecięcą i młodzieżową! Rezultaty sześciu dotychczasowych opublikowaliśmy w specjalnym wydawnictwie, które ukazało się przy okazji 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.


– Przyczynkiem do ogłoszenia kolejnej edycji konkursu – mówi Elżbieta Miętkiewska, dyrektor KDK – podobnie jak dotychczasowych, jest organizowanie przez Koniński Dom Kultury Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie i chęć podpowiadania uczestnikom Festiwalu repertuaru odpowiedniego dla młodych wykonawców. Cieszy nas, że młodzi wokaliści z chęcią sięgają po repertuar klasyczny. Nie są to jednak, często zauważamy, piosenki dopasowane do ich wieku i rozumienia świata. Duża grupa (także instruktorów) preferuje dzieła anglojęzyczne, wypromowane przez muzyczne kanały tv lub portale internetowe, ale niewiele mające wspólnego z dziecięcą czy młodzieżową wrażliwością. Organizując konkurs kompozytorski chcemy dać wokalistom i słuchaczom szansę na poznanie nowego repertuaru o najwyższej wartości artystycznej, rozwijającego ich wrażliwość stosownie do wieku.

W roku 2016, przy okazji 37. Festiwalu, pojawiło się pierwsze wydawnictwo, będące zapisem tekstowym i nutowym najlepszych piosenek sześciu konkursów. Zatytułowaliśmy je „Hity festiwalowe”. Otrzymali je przede wszystkim festiwalowi wokaliści; ostatnie już egzemplarze mogą otrzymać zainteresowani twórczością wokalną dla dzieci i młodzieży (trzeba się tylko skontaktować z Biurem Festiwalu). – Liczymy, że powstaną kolejne edycje „Hitów”, wzbogacane o nowe hity konkursowe – mówi dyr. Miętkiewska.

Najpierw jednak muszą powstać nowe przebojowe kompozycje, które dzieci i młodzież będą chcieli śpiewać. Ich twórcy swoje dzieła, opatrzone godłem, powinni przesyłać do 20 stycznia 2017 r.; rozstrzygnięcie konkursu kompozytorskiego nastąpi do 13 marca 2017 r. Koniński festiwal jest znakomitym miejscem promowania nowej twórczości kompozytorskiej. Tylko w bieżącym roku w kwalifikacjach do festiwalu rywalizowało ponad 400 wokalistów (od 4 do 16 lat) i zespołów wokalnych. Kolejny, już 38. Festiwal, odbędzie się w dniach 7-11 czerwca 2017 r.

Pełny tekst regulaminu 7. konkursu znaleźć można na naszej stronie, obok w zakładce: REGULAMINY.