Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki

,,Szalone'' srebro

Zespół Wokalny „Szalone” z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu błysnął podczas tegorocznego, 37. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, zdobywając Grand Prix. Jakby tego było mało, dziewczyny właśnie wróciły z Włoch, gdzie na festiwalu „Orfeusz w Italii” w Lido di Jesolo wyśpiewały srebrny medal. 

 
Elblążanki poza Grand Prix otrzymały nominację do udziału w festiwalu w Lido di Jesolo, przyznaną przez organizatorów tego festiwalu; to efekt  współpracy organizatorów „Orfeusza w Italii” z naszą konińską imprezą. Przypomnijmy: w Koninie Zespół Wokalny „Szalone” Grand Prix „wziął” za wykonanie piosenki „Nie zadzieraj nosa” (sł. Marek Gaszyński, muz. Seweryn Krajewski); ich instruktorkami były Katarzyna Panicz i Marta Brozdowska. W Lido di Jesolo „Szalone” zaśpiewały folkową piosenkę „Heniek" z repertuaru zespołu Brathanki (sł. Z. Książek, muz. Brathanki). Jak czytamy na portalu www.portEl.pl, „Oprócz części konkursowej nastolatki zaprezentowały się podczas międzynarodowej parady, zorganizowanej w ramach festiwalu, poznały tajniki flamenco z Alicią Vicario z Hiszpanii, czy uczestniczyły w warsztatach wokalnych. Najważniejszy był jednak festiwal. Katarzyna Panicz, instruktorka grupy „Szalone” wyjaśnia, że brało w nim udział 530 uczestników z 13 krajów Europy, m.in. z Litwy, Malty, Bułgarii, Ukrainy, Szwajcarii, a także kilkanaście zespołów z Polski”.

Katarzyna Panicz, instruktorka „Szalonych” informowała ponadto, że dla zespołu najtrudniejsza była „na pewno świadomość wysokiej konkurencji. Na przykład na festiwalu był świetny zespół z Litwy, a Litwa, pod względem przygotowania wokalnego, należy do czołówki najlepszych”. Coś o tym wiemy – w 2014 roku Grand Prix 36. Festiwalu wziął znakomity Zespół „Keberiokšt” z Centrum Kultury w Kłajpedzie
Przesłuchania festiwalowe w Lido di Jesolo trwały cztery dni. Elblążanki wystąpiły w piątek, 9 września, podczas otwarcia wydarzenia, a także w poniedziałek. Natomiast koncert galowy odbył się kilka dni później, we wtorek, 13 września. - Dla nas to również kolejne nowe doświadczenia, możliwość pokazania się na arenie międzynarodowej przed publicznością rożnych kultur Europy, możliwość nawiązania nowych kontaktów a tym samym perspektywy na wspólne projekty. Poznaliśmy mnóstwo fantastycznych ludzi! - mówiła Katarzyna Panicz na łamach Elbląskiej Gazety Internetowej.

Gratulujemy sukcesu „Szalonym” z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Mamy nadzieję, że już za kilka miesięcy znowu w Koninie, podczas 38. Festiwalu, będziemy mogli podziwiać Wasz kunszt wokalny.