Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Festiwal marzeń

Będzie 126 wokalistów, w tym 25 zespołów i 126 zespołów tanecznych. W sumie w Koninie pojawi się około 2,5 tysiąca młodych artystów z kraju i zagranicy. Każdy z marzeniem, by wygrać 38. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. Choć marzenia to rzecz bezcenna, trzeba będzie powalczyć, by je zrealizować.



Nie będzie łatwo. Przedsmak mieliśmy już w czasie przesłuchań kwalifikacyjnych. Prawo startu w 38. Festiwalu (7-11 czerwca 2017) wywalczył co trzeci z pretendentów. To dlatego jurorzy, obserwatorzy i sami uczestnicy poprzednich edycji mówili, że już sam start na konińskim festiwalu jest nobilitujący.

Najliczniejszą grupę wśród 126 piosenkarzy stanowić będą najmłodsi uczestnicy, do 8 lat: będzie ich 31. To grupa wokalistek i wokalistów bezkompromisowych. Do nich należy pięcioro reprezentantów regionu konińskiego: Marta Fibakiewiczówna (5 lat) ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej FAMA w Koninie, Carmen Kostańska (8) ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie, Antoni Łyskawa (8) z Centrum Kultury „Muzyk” w Słupcy oraz Lena Bugajówna (6) i Laura Bączkiewiczówna (6) z Konińskiego Domu Kultury.
W kategorii wiekowej 9-11 lat wśród 22 wokalistów nie pojawi się nikt z Konina, za to śpiewać będą: Anastazja Adaszakówna i Zuzanna Jaszczakówna ze Studio My Voice w Starym Mieście, Paula Biskup ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku oraz Kacper Urbaniak i Lena Witkowska z SP nr 3 w Słupcy. W kategorii 12-13 lat (22 wykonawców) zaprezentują się: Michalina Chmielewska z Konina. Kinga Żelichowska z M-GOK w Ślesinie i Oskar Brzostowski ze Społecznego Ogniska Artystycznego w Turku. W 26-osobowej grupie najstarszych, 14-16-latków, o laury walczyć będą: Julia Marcinkowska z M-GOK w Ślesinie i Krzysztof Dziardziel z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie. Mizernie wygląda reprezentacja regionu konińskiego w kategorii zespołowej – wśród 25 zespołów pokaże się jedynie SONATKA ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole.
Dodajmy, że eliminacje i finały Festiwalu Piosenki odbywać się będą w Domu Kultury „Oskard”. Wokalistom solistom i duetom w trzech kategoriach: od 9 do 16 lat, towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra pod batutą Ryszarda J. Piotrowskiego i Szymona Piotrowskiego.

Tancerze rywalizować będą (w KDK) w siedmiu kategoriach tanecznych, z których część jest podzielona na dwie grupy wiekowe. W sumie w czasie eliminacji zobaczymy 126 układów tanecznych. Bardzo nas cieszy odradzanie się formacji tańca towarzyskiego (6 formacji). Nadal mocne są formacje tańczące disco dance (13) i hip hop 21); najwięcej zespołów zaprezentuje etiudy taneczne (27), inscenizacje taneczne (29) i inscenizacje street dancowe (24). Jak wypadną zespoły z Konina i regionu? Pewne jest, że będą walczyły. Mocne będą zespoły Studio tańca „Rytmix” Wiesławy Wolnej z Goliny (7 zespołów), Szkoły Tańca i Baletu „FART” Justyny Szczap z Konina (8 zespołów), ale łatwo skóry nie sprzedadzą FUKS Juniors Team i FROM THE TOP TEAM z Konińskiego Domu Kultury oraz dwie grupy GAMA z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie.

Wszystkim uczestnikom 38. Festiwalu będziemy kibicować. Za wszystkich trzymamy kciuki. Bacznie przyglądać się wam będą dwa zespoły jurorów.

Dodajmy, że specjalnie dla uczestników 38. Festiwalu i także mieszkańców Konina śpiewać będzie Dawid Kwiatkowski (na scenie przed KDK). Ekstra zapowiada się parada wykonawców ostatniego dnia festiwalu (10 czerwca), maszerujących sprzed KDK do amfiteatru „Na skarpie” – towarzyszyć im będzie kilka klubów motocyklistów. Koncert galowy, w czasie którego wręczone zostaną laury i jeszcze raz swoje mistrzostwo zaprezentują uczestnicy 38. Festiwalu, poprowadzi Tomasz Kammel. A wszystko będzie transmitowane w sieci internetowej na stronie www.festiwaldzieciecy.pl (transmisja koncertu galowego będzie płatna) oraz zostanie zarejestrowane i pokazane w TVP i przez Redakcję TVP ABC w formie kilku reportaży. Gdyby ktoś chciał obejrzeć galę w amfiteatrze, musi kupić bilet (sprzedaż od 26 maja w kasie KDK, cena 25 zł).

I jeszcze słowo o wspierających nas osobach, instytucjach i firmach. Bez nich niemożliwe byłoby przez lata budowanie marki Festiwalu – artystycznej wizytówki Konina i Wielkopolski w Unii Europejskiej. W tym roku wspierają nas:  




 

serv kdkkonin