Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki

Od zazdrości do jubileuszu

Dziesięć lat temu nazwano ją Party Band; w rzeczywistości była orkiestrą festiwalową, bowiem jej celem było akompaniowanie uczestnikom Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Ale zanim orkiestra na festiwalu zagrała, pojawiła się zazdrość. Ryszard J. Piotrowski, organizator orkiestry: –W 2007 roku, w czasie XXVIII edycji Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca, zagrała orkiestra HIDuke Band pod dyrekcją Piotra Hajduka (to orkiestra towarzysząca między innymi wykonawcom musicalu „Metro”, artystom w Teatrze Buffo i w telewizyjnym programie „Jak oni śpiewają”). Na konińskim festiwalu z jej akompaniamentem śpiewała najstarsza kategoria wiekowa. Nie ukrywam, zazdrościliśmy orkiestrze i mówiliśmy: jeśli oni mogą, to dlaczego nie my? Był to powrót żywej muzyki na festiwal! Pamiętaliśmy Górny Orchestra, pamiętaliśmy Big Warsaw Band... Potem przyszła moda na półplaybacki. Od XXVIII festiwalu zaczyna się powrót imprezy do korzeni. Nie ukrywam – także przy naszej pomocy. Bo to wtedy postanowiliśmy, że zorganizujemy big-band, który akompaniować będzie dzieciom w kategorii wiekowej 14-16 lat już na kolejnym festiwalu.

Nowy koniński big-band rzeczywiście zadebiutował w czasie XXIX festiwalu w 2008 roku. Zespół nazywał się wówczas Party Band, często z dopiskiem „KDK”, i dyrygowali nim Ryszard J. Piotrowski i Krzysztof Pydyński. Debiut wypadł obiecująco. Rok później zespół przyjął nazwę Konin Band Orchestra (więcej o historii orkiestry: http://www.festiwaldzieciecy.pl/konin-band-orchestra/historia/101-konin-band-orchestra). Szybko okazało się, że orkiestra jest w stanie akompaniować wszystkim solistom festiwalowym od 9 do 16 lat. Zdarzało się, jak choćby w roku 2012, że konińscy muzycy przygotowali ponad sto aranżacji. Efekt? Najmłodsi wokaliści festiwalu (do lat 8) oraz zespoły wokalne dopytują się, kiedy również one będą śpiewały z towarzyszeniem orkiestry. Bo, jak twierdzą, śpiewanie z dużym składem instrumentalnym nobilituje.

Dla Konin Band Orchestra to będzie dziesiąty, jubileuszowy, festiwal! Muzycy mają do opracowania 86 aranżacji: 70 dla festiwalowych wokalistów startujących w eliminacjach i finałach, kolejnych 16 do wykonania w czasie koncertu galowego. Wśród nich będzie piosenka laureatka 7. konkursu kompozytorskiego na piosenkę dziecięcą i młodzieżową, zatytułowana „Marzenia” (sł. Janusz Kamil i Laura Werner, muz. Janusz Kamil). Aranżacje wszystkich będą dziełem Pawła Zielaka, Szymona Piotrowskiego, Adama Pawlikowskiego i Ryszard J. Piotrowski.

Animator orkiestry i jej kierownik artystyczny, Ryszard J. Piotrowski, twierdzi, że „dotychczasowe osiągnięcia artystyczne, przy licznych zmianach osobowych, pozwalają na podejmowanie się coraz trudniejszych zadań. Festiwal jest tego dość karkołomnym wyrazem ze względu na ogrom materiału do opanowania. Poziom wykonawczy muzyków stwarza szanse na podejmowanie szybkich decyzji, co w przypadku naszego festiwalu gromadzącego bardzo młodych i niedoświadczonych jeszcze wokalistów, jest kluczowe. Jeśli do tego dodamy wielość i różnorodność koncertów, otrzymywane podziękowania i gratulacje, mogę powiedzieć, że Konin Band Orchestra jest dobrą bazą do tworzenia innych składów, aż do tworzenia struktur symfonicznych, ze smyczkami, co w czasie inauguracji konińskiego roku kulturalnego 2017/2018 usłyszymy. Chcą i grają z nami ludzie z innych miasta, wielu wśród nich z Konina się wywodzi. Jesteśmy też zespołem, który daje szansę muzykowania absolwentom akademii i szkół muzycznych. Członkowie orkiestry sami kształcą i kształcą się, praktykując w orkiestrze nie tylko w zakresie muzyki rozrywkowej, także tej klasycznej i współczesnej”.

Konin Band Orchestra w czasie 38. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca wystąpi w składzie: Marcin Pawlik – flet, saksofon sopranowy i altowy, Rafał Stegenta – klarnet, saksofon altowy, Michał Banasiak – saksofon sopranowy, altowy i tenorowy, Michał Przybyła – saksofon tenorowy i barytonowy, Piotr Żurek – trąbka 1, Piotr Lesiak – trąbka 2, Andrzej Tylman – trąbka 3, Kamil Jóźwiak – puzon 1, Damian Wojciechowski – puzon 2, Adam Pawlikowski – piano, Szymon Piotrowski – instrumenty klawiszowe, Andrzej Jaśniewicz – perkusja, Mateusz Zawadzki – instrumenty perkusyjne, Szymon Wieczorkiewicz – gitara basowa i Michał Kaczmarczyk – gitara solowa, rytmiczna. Dyrygentami będą: Ryszard J. Piotrowski – kierownik artystyczny Festiwalu i Szymon Piotrowski – II dyrygent.