Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki

Powodzenia!

Na początek Alegro z ukraińskich Czerniowiec, razem ze swoim szefem Jurą Marczakiem, cierpliwie czekali na otwarcie Konińskiego Domu Kultury. A jeśli w KDK był Jura, to oznaczało, że właśnie dzisiaj, 7 czerwca 2017 roku, rozpoczyna się 38. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie.

Zagraniczni goście co roku jako pierwsi pojawiają się na festiwalu. Jura Marczak robi to nieodmiennie od 25 lat, przywożąc kolejne pokolenie tancerzy.  Ale tak naprawdę tegoroczny festiwal zaczął się już wczoraj pierwszymi próbami wokalistów z Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Szymona Piotrowskiego, II dyrygenta. Próby a później eliminacje i finały wokalistów odbywać się będą w CKiS Dom Kultury „Oskard”. Dzisiaj od rana intensywnie ćwiczyły przede wszystkim zespoły taneczne, próbując „wyczuć” scenę w Konińskim Domu Kultury.
 
Do Konina przyjedzie w sumie około 2500 młodych artystów, wokalistów i zespołów tanecznych z Polski i Europy. Wśród nich już utytułowani laureaci naszego festiwalu oraz festiwali i turniejów zagranicznych o randze europejskiej i światowej. Najwięcej emocji festiwal wzbudza oczywiście u debiutantów. Przypomnijmy, że najmłodszy uczestnik, Władek Gągała, wokalista z Bełchatowa, ma 4 lata, najstarsi – 16 lat. Ich artyzm, ekspresję sceniczną, układy choreograficzne i umiejętności wokalne oceniać będą dwa zespoły jurorów; jury wokalnemu przewodniczy Janusz Tylman (po raz 13!), jury tanecznemu – Katarzyna Skawińska.
 
Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor 38. Festiwalu (i dyrektor KDK): – Bardzo cieszę się, że po raz kolejny możemy gościć tak liczną grupę utalentowanych dzieciaków i młodzieży. Zrobimy wszystko, żeby czas spędzony w Koninie był dla wszystkich wyjątkowym, pełnym wrażeń i żeby wasze marzenia się spełniły. Za wszystkich trzymamy kciuki. Ściskam Was bardzo mocno. Powodzenia!
 
Jutro, 8 czerwca, o godzinie 9.00 na skwerze w centrum miasta zabrzmią „Koziołki”, zaś prezydent Konina przekaże dzieciakom klucze do bram miasta, dając sygnał do rozpoczęcia 38. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, największego artystycznego święta dzieci i młodzieży w kraju i jednego z największych w Europie. Po zakończeniu eliminacji, o godzinie 20.00 dla uczestników festiwalowej rywalizacji i mieszkańców koncertować będzie, przed KDK, Dawid Kwiatkowski. W piątek finały a w sobotę najpierw korowód uczestników sprzed KDK do amfiteatru „Na skarpie”, gdzie o godz. 18.15 najlepsi otrzymają Aplauzy i rozpocznie się widowisko galowe.  Koncert poprowadzi Tomasz Kammel. 


Fot. Zdzisław Siwik