Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki

Trudne nocne obrady jurorów

Do późna w nocy trwały obrady zespołów jurorów, ustalających finalistów 38. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Dzisiaj (piątek, 9 czerwca) na scenach festiwalowych prezentować się będzie 69 zespołów tanecznych oraz 73 wokalistów, w tym 13 zespołów wokalnych.


Jeszcze zanim jurorzy usiedli do obrad wiadomym było, że wybór finalistów będzie bardzo trudny. Janusz Tylman mówił, że „gdybym miał sam oceniać wokalistów, uciekłbym”. Jurorzy „taneczni” chcieli na przykład do finału zakwalifikować wszystkie zespoły z jednej z kategorii. Dziwić się jurorom trudno – chwilę przysłuchiwaliśmy się obradom i zdradzić jedynie możemy, że w większości padały z ich strony argumenty za zakwalifikowaniem zespołu czy wokalisty do finału. Przy tak wyrównanym poziomie małych i młodych artystów, łatwo przeoczyć talent, stąd obrady… intensywne. A co będzie po finałach?

Tuż przed północą ukazały się wyniki. Jury oceniające zespoły taneczne do finału zakwalifikowały 69 zespołów. Najwięcej, bo aż 13, w kategorii etiuda taneczna do 16 lat. Czy to z tej kategorii wyłoni się zdobywca Grand Prix, usłyszymy dopiero jutro w czasie koncertu galowego. Spośród 126 wokalistów do finału zakwalifikowało się 73 wykonawców, wśród których jest 13 zespołów wokalnych. W finale najliczniej prezentowani są soliści w wieku do 8 lat (18) oraz w wieku 14-16 lat (17). Kto otrzymał Aplauz, kto Grand Prix – ogłosi jury w czasie festiwalowej gali.

Uczestników 38. Festiwalu czeka dzisiaj po finałach, wielkie ognisko i dyskoteka w plenerze. Jutro od rana próby w amfiteatrze wokalistów i tancerzy zaproszonych do udziału w widowisku kończącym festiwal. Wszyscy uczestnicy 38. Festiwalu jeszcze raz pokażą się koninianom w czasie korowodu, który ruszy spod Konińskiego Domu Kultury o godz. 17.30. Towarzyszyć im będzie kawalkada motocyklistów. W amfiteatrze „Na skarpie” o godz. 18.15 rozpocznie się ceremonia wręczenia nagród i koncert galowy, który poprowadzi Tomasz Kammel a uczestnikom towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra. Tegoroczny 38. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca zakończy pokaz fajerwerków.