Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki

Jubileuszowe kwalifikacje

W czwartek, 28 lutego, rozpoczną się kwalifikacje wokalistów do jubileuszowego 40. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. 

 
Policzyliśmy: w czasie 39 dotychczasowych edycji na deskach konińskiego festiwalu artystyczne umiejętności zaprezentowało około 140 tysięcy artystów od 5 do 16 lat. W czasie czterodniowych kwalifikacji (28 lutego – 3 marca 2019) swój talent i umiejętności zaprezentuje na scenie Konińskiego Domu Kultury 456 młodych wokalistów w wieku do 16 lat (wśród nich 34 zespoły wokalne). Najmłodsi: Helenka Frysiakówna z Konina, Ewelinka Strzadałówna z Bielska Białej i Julek Łojek z Gorzkowic mają po 4 lata. Największą grupę stanowić będą najstarsi (14-16 lat) wokaliści – 165 solistów (wśród nich 16 chłopaków). W ogóle niewielu chłopców pojawi się na scenie KDK, około 50. Repertuar prezentowany przez wokalistów zapowiada się bardzo różnorodnie; przeważać będzie rodzima twórczość kompozytorska, choć, jak co roku, zabrzmi sporo przebojów anglojęzycznych, pojawią się  również francuskie, włoskie, rosyjskie, niemieckie.
 
Zjadą się do Konina ze wszystkich stron kraju. Będą mocne i liczne ekipy. Najwięcej wokalistów przyjedzie do nas z Elbląga, 29. z dwóch instytucji: Studio Artystycznego Katarzyny Panicz „Szalone i Szalone Małolaty” i Młodzieżowego Domu Kultury. Również 29 osób zaprezentuje Studio Wokalne Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie a ze stolicy jeszcze przyjadą m.in. ekipy Trele Morele Punkt Kultury czy Centrum Artystycznego „Scena”. Liczne będzie Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie: 28 osób. Dwanaścioro wokalistów zaprezentuje Szkoła Musicalu „Erato”, Stowarzyszenie Artystyczne „Erato” im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Do tego liczni wokaliści z Krakowa, Wrocławia, Kalisza, Wałbrzycha, Gdańska, Kielc, Stargardu i Kutna, ale też miejscowości tak małych, jak Gorzkowice, Czerników, Kozy, Pyskowice, Rokietnica, Pomiechówek, Białousy czy Rojewo.
Liczna będzie też ekipa z Konina: 33 osoby reprezentujące: Młodzieżowy Dom Kultury (7 osób), Studio Piosenki Estradowej HIT (6), Szkołę Podstawową Towarzystwa Salezjańskiego (6), Szkołę Wokalno-Aktorską FAMA (9), Szkołę Podstawową nr 8 (1). Kolejny raz zaprezentuje się Michalina Chmielewska,  niezwiązana z żadną instytucją. Organizatora festiwalu, Koniński Dom Kultury, reprezentować będą Laura Bączkiewiczówna (w kategorii do 8 lat) oraz Marta Markiewiczówna i Iga Lewandowska (kategoria 14-16 lat). Spora grupa, 31 osób, reprezentować będzie miejscowości wokół Konina – najwięcej ze Starego Miasta (6), Kłodawy (5), Turku (4) a także Kleczewa, Malanowa, Orchowa, Wilczyna, Koła, Zagórowa, Słupcy i Ślesina.
 
O tym, kto z nich zakwalifikuje się do 40. Festiwalu, zadecyduje jury, w którym pracować będą znakomici artyści: Beata Przybytek i Wojciech Myrczek – wokaliści i pedagodzy z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, Jerzy Petersburski – pianista, kompozytor, zawodowo związany z TVP, Paweł Zielak – muzyk-saksofonista, aranżer i kompozytor z Konina, sekretarzem jury będzie Małgorzata Kazuś, kierownik Działu Artystycznego w KDK. Jurorzy ocenią także prezentacje nadesłane przez wykonawców zagranicznych. Na stronie www.festiwaldzieciecy.pl publikujemy program i kolejność prezentacji.
 
Za miesiąc odbędą się kwalifikacje zespołów tanecznych. A 5 czerwca zabrzmi tradycyjnie „koziołkowy” sygnał, otwierający największą, nie tylko w Polsce, dziecięcą imprezę artystyczną – 40. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. Laureatów 40. Festiwalu poznamy w czasie koncertu galowego 9 czerwca. – Za wszystkich prezentujących się na scenie trzymać będziemy kciuki, szczególnie mocno za tych, którzy w Koninie zaprezentują się po raz pierwszy – mówi Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor KDK i dyrektor festiwalu. – Życzymy Wam wiary w siebie i sukcesów. Zachwyćcie nas Waszymi talentami. Oczarujcie jury, złożone z niezwykłych osobowości świata kultury.

Tekst: Andrzej Dusza, grafika: Zdzisław Siwik