Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki

Spotkanie prasowe przed jubileuszem

Dziennikarze lokalnych mediów spotkali się z organizatorami 40. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. O przygotowaniach do jubileuszu, organizacji wydarzenia, sprawach technicznych i atrakcjach, jakie czekają na uczestników Festiwalu, mówili Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, jej zastępca Robert Glapa oraz szefowa Biura Festiwalu Danuta Nowicka.


2500 uczestników z 15 krajów świata – tylu młodych artystów weźmie udział w jubileuszowym 40. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Dwukrotnie większa liczba artystów wzięła udział w kwalifikacjach, które odbyły się w marcu (wokaliści) i kwietniu (zespoły taneczne). Najmłodsi mieli niespełna 5 lat, najstarsi 16.

Jeśli Festiwal Jubileuszowy to przypomnienie: pierwsze Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych odbyły się w 1979 roku, przyjechało wówczas do Konina 25 zespołów. W 1998 roku Festiwal Ogólnopolski stał się Międzynarodowym. Policzyliśmy: w czasie dotychczasowych 39. edycji Festiwalu udział wzięło w nim około 140 tysięcy małych artystów! Wszyscy – razem z towarzyszącymi im instruktorami i opiekunami, choreografami, autorami tekstów, kompozytorami i muzykami – tworzyli bajkowy Konin. 

Bajki mają to do siebie, że się zmieniają. Pojawiają się też nowi bohaterowie i odbiorcy. Do Konina zaczną zjeżdżać się 5 czerwca. 6 czerwca zabrzmią tradycyjnie „Koziołki” i rozpoczną się eliminacje, a dzień później finały. Artystów oceniać będą dwa międzynarodowe zespoły jurorów. Na najlepszych wokalistów i zespoły taneczne czekają Grand Prix oraz Aplauzy Złote, Srebrne i Brązowe. Dodatkowo zdobywca Grand Prix tegorocznego Festiwalu w kategorii dzieci śpiewających otrzyma nagrodę specjalną: w ramach współpracy z wytwórnią muzyczną Delphy Records skomponowanie oraz wyprodukowanie własnej autorskiej piosenki wraz z wydaniem i dystrybucją cyfrową na Spotify, iTunes, Tidal i innych platformach streamingowych!
 
W międzyczasie na uczestników Festiwalu czekać będzie wiele atrakcji, między innymi specjalnie dla nich i mieszkańców Konina koncertować będzie 6 czerwca, na placu przed KDK, Michał Szpak.
 
Koncert Galowy laureatów rozpocznie się 8 czerwca, o godz. 18.15, na scenie ustawionej na pl. Wolności, na konińskiej Starówce i będzie w całości transmitowany w sieci internetowej na stronie www.festiwaldzieciecy.ploraz www.kdk.konin.pl . W tym roku transmisja będzie bezpłatna.foto: A.Moś