Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Konkurencja „na żywo” rośnie

281 wykonawców, w tym 17 zespołów – tylu uczestników zgłosiło się do eliminacji wokalnych 34. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Eliminacje „na żywo” odbędą się w Koninie, 15-17 marca br.


- Tak duża liczba uczestników bardzo nas cieszy – powiedziała Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor Konińskiego Domu Kultury i jednocześnie dyrektor Festiwalu. - Po pierwsze to znaczenie większa grupa, niż rok temu, kiedy to do eliminacji zgłosiło się 179 uczestników. W ogóle to zdaje się jedna z największych grup uczestników eliminacji wokalnych w historii Festiwalu. Po drugie - to dowodzi zainteresowania młodych wokalistów naszym Festiwalem, co wprost oznacza rozwój imprezy. Co warte podkreślenia – to będą eliminacje „na żywo”, a więc stawiające przed uczestnikami nowe wyzwania, związane z umiejętnościami prezentacji się na estradzie. Po trzecie zaś – zmusza nas do zwiększonego wysiłku organizacyjnego, co akurat dla nas jest przyjemnością.

Najwięcej uczestników – 105 - zgłosiło się w grupie najstarszej, 14-16 lat. W grupie do 8 lat pokaże swe umiejętności 23 wykonawców. Wśród nich będą dwie najmłodsze uczestniczki, pięcioletnie Zuzanna Górecka z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie i Lena Witkowska z Centrum Kultury Muzyk w Słupcy. W grupie 9-11 lat śpiewać będzie 76 uczestników. Przypomnijmy, że tę kategorię wiekową w minionym roku wygrała Kinga Żelichowska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie, zdobywając Złoty Aplauz. W grupie wiekowej 12-13 lat wystartuje 60 wykonawców. Siedem zespołów mieści się w kategorii do lat 12, w kategorii 13-16 lat zaprezentuje się 10 zespołów.

Wśród konfrontujących swe umiejętności będzie kilkanaście osób z Konina i regionu. Organizatora Festiwalu, Koniński Dom Kultury, reprezentować będzie w najstarszej kategorii 15-letnia Julia Kołodziejczyk. Ponadto swoich wychowanków zaprezentują konińskie: Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Kultury i Sztuki, Społeczne Ognisko Muzyczne, Szkoła Podstawowa nr 9 oraz Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia „Music Story”. Na scenie KDK wystąpią także dzieciaki z Szkoła Muzyczna Yamaha w Słupcy, M-GOK w Kłodawie, Szkoła Podstawowa w Koźminku, M-GOK w Ślesinie, Centrum Kultury Muzyk w Słupcy, M-GOK w Zagórowie. Mali wokaliści reprezentować będą także Urząd Gminy w Starym Mieście, są też uczestnicy zgłoszeni przez rodziców, np. z Sompolna.

Wykonawców oceniać będzie pięcioosobowa komisja artystyczna. Tworzyć ją będą: Anna Serafińska – wokalistka jazzowa, dr nauk w zakresie wokalistyki, Krzysztof Pydyński – muzyk, dyrygent, aranżer i pedagog, Paweł Zielak – muzyk, kompozytor, aranżer, Ryszard J. Piotrowski – dr hab. sztuk muzycznych, muzyk, dyrygent. Komisji przewodniczyć będzie Janusz Tylman – muzyk, kompozytor i posiadacz wielu innych talentów.

Przy okazji dodajmy, że kilka dni temu w Koninie wystąpiła Anna Serafińska, która była jedną z uczestniczek koncertu charytatywnego na rzecz Mateusza Bożuchowskiego (czytaj na www.kdk.konin.pl) . Tu dodatkowo fragment występu jurorki komisji artystycznej eliminacji wokalnych do 34. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

 

serv kdkkonin