Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Nominacje do dziecięcego festiwalu przyznane

Zakończyły się trzydniowe przesłuchania młodych wokalistów. Ogólnopolskie Eliminacje Dzieci Śpiewających, które stanowią kwalifikacje do Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie odbywały się w Konińskim Domu Kultury od 15-17 marca 2013. Do konkursu przystąpiły 274 podmioty, czyli – soliści, duety oraz zespoły wokalne. Nominacje do udziału w 34. edycji dziecięcego wydarzenia otrzymało ich 90. Spotkanie z laureatami przesłuchań odbędzie się ponownie – podczas najbliższego festiwalu (5-9 czerwca 2013).

Jesteśmy pozytywnie zszokowani najmłodszymi piosenkarzami. Instruktorzy wykonują nad nimi dużo mądrej pracy, nie wyobrażamy sobie i jednocześnie nie możemy się doczekać, co to będzie, kiedy oni dojrzeją, dorosną. Prowadzenie tych dzieci jest doskonałe, pedagodzy wykorzystują ich naturalne warunki, sposób bycia, zdolności. Dzięki czemu nie oglądaliśmy i nie słuchaliśmy małych artystów występującym wbrew swoim predyspozycjom  – informowała zachwycona maluchami jurorka, dr wokalistyki, piosenkarka jazzowa i pedagog, Anna Serafińska, która pozytywnie wypowiedziała się też o zespołach wokalnych. – Kilka lat temu tego nie było. Aktualnie grupy wokalne są przygotowane do występu na profesjonalnej scenie, pod względem aktorskim, techniki wokalnej, choreografii – dodała przedstawicielka komisji artystycznej.

W kategorii wiekowej 9-11 lat do udziału w konkursie zgłosiło się 76 solistów, w eliminacjach festiwalowych usłyszymy ich 19. W kategorii wiekowej 12-13 lat przed komisją zaprezentowało się 59 piosenkarzy, z których jury nominowało 12. Najliczniejsza grupa wiekowa – 14-16 lat, która jak mówi Anna Serafińska, jest na etapie zmian, poszukiwania własnej drogi, reprezentowana była przez 98 osób. Tylko 19 z nich (oraz 2 duety) zaśpiewa w najbliższym wydaniu festiwalu. Ostatniego dnia występowały zespoły wokalne do 12 lat (7) i od 13-16 lat (9), które jurorzy zaakceptowali w stu procentach. Maluszki, do lat 8 śpiewały na samym końcu. Chęć występu zgłosiło wśród nich 24 piosenkarzy, z których komisja artystyczna wybrała 22.

Nominacje wręczyła dyrektor Konińskiego Domu Kultury – Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz. Dzieci i młodzież oceniali: Janusz Tylman – przewodniczący, muzyk, kompozytor, aranżer, wspomniana Anna Serafińska, dr hab. Ryszard J. Piotrowski  –  muzyk, aranżer, dyrektor Konin Band Orchestra, Krzysztof Pydyński – muzyk, dyrektor Konin Band Orchestra oraz Paweł Zielak, muzyk, instrumentalista.

Przypomnijmy też, że eliminacje wokalne odbyły się na żywo po raz pierwszy od 2009 roku. Ich przebieg można było oglądać on-line w serwisie www.festiwaldzieciecy.pl  W niedzielę, 17 marca, po zakończeniu Ogólnopolskich Eliminacji Dzieci Śpiewających, na podstawie nośników jurorzy dokonają jeszcze selekcji młodych wokalistów z zagranicy. Ocenią również utwory nadesłane na konkurs kompozytorski.


 

serv kdkkonin