Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Do zobaczenia za rok!

 

Za nami 42. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Pięć festiwalowych dni (1-5 czerwca 2022r.) minęło bardzo szybko. Pozostały wspomnienia, podziękowania i słowa: ,,do zobaczenia za rok!”.

 

Po ponad dwóch pandemicznych latach powróciła do Konina radość, uśmiech i spontaniczność młodych artystów. Wszystko dzięki Festiwalowi, na który w tym roku przyjechało niemal 2500 uczestników.
Dwa dni zmagań konkursowych oraz niesamowity Koncert Galowy, pozostaną w pamięci organizatorów i uczestników na bardzo długo.

 

Jak podkreślali jurorzy konkursów tanecznego i wokalnego, poziom uczestników Festiwalu jest tak wysoki, że z ogromnym trudem przychodzi im dokonywać wyboru.


- Dziękuję wszystkim tancerzom, instruktorom, choreografom, którzy przybyli tak licznie na koniński festiwal, prezentując wysoką jakoś tańca, najpiękniejszej ze sztuk. Dzięki Waszej energii Konin lśni i niech tak zostanie w naszych sercach i pamięci – mówiła podczas wręczania nagród Katarzyna Migała, przewodnicząca jury tanecznego MDFPiT.
- Jestem przeszczęśliwym, że w 2022 roku, czuję się tak jakbyśmy rozstali się rok temu, a było to przecież w 2019 roku. Szczęście, radość i wzruszani było słychać podczas eliminacji. Stojąc na scenie i rozdając nagrody czuję to sam – mówił Jerzy Petersburski Jr., przewodniczący konkursu piosenki.

 

Jury 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie przyznało w tym roku w 6 kategoriach konkursu wokalnego oraz 12 kategoriach konkursu tanecznego: 8 Aplauzów Uśmiechu dla małych debiutantów; 15 wyróżnień; 15 Brązowych Aplauzów, 15 Srebrnych Aplauzów oraz 16 Złotych Aplauzów.
Po raz pierwszy w ponad 40. letniej historii Festiwalu, Grand Prix konkursu tanecznego, przyznano formacji disco dance.
Nagrody wręczyli: Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, Piotr Korytkowski, prezydent Konina, Witold Nowak, z-ca prezydenta Konina, Maciej Nietopiel, wiceprezes zarządu ZE PAK SA oraz Krzysztof Radziemski, przedstawiciel spółki KUPIEC.

 

Grand Prix 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie otrzymał zespół Shock Dance Juniors Team ze Szczecinie za prezentację Run the World, Girls!
Wielkie uznanie kierujemy w stronę tancerzy, instytucji prowadzącej, ale także w stronę opiekunów grupy: Sylwii i Andrzeja Kuźnickich.

 

Grand PRIX 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie w konkursie wokalnym otrzymał Piotr Klima (13 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach.
Piotr wygrał utworem ,,Zawołaj mnie” (sł. Halina Poświatowska, muz. Aleksandra Tocka, Bartłomiej Tyburowski). Instruktorką Piotra jest Aleksandra Tocka.

 

Podczas Koncertu Galowego, który odbył się 4 czerwca, na konińskiej Starówce, wręczono także zaproszenia do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Euro Pop Contest i Liederleis Company. Przedstawiciel Festiwalu, Viktor Leis, zaprosił aż sześciu wokalistów 42. MDFPiT do udziału w listopadowym festiwalu w Berlinie. Są nimi: Oliwia Bąk, Filip Robak, Antoni Pytlak, Magda Pająk, Duet Natalia Kosmowska i Stasiek Kukulski oraz zespół Szalone Małolaty z kategorii wiekowej 13 – 16 lat.

 

Nagrodę, którą jest napisanie piosenki oraz nagranie singla w tym profesjonalna obsługa managementu, ufundowała wytwórnia Delphy Records. Nagroda trafiła do Gabrieli Piotrowskiej z Elbląga. Gabi zaśpiewała w Koninie piosenkę ,,Mamma knows best”. Gratulujemy i czekamy na premierę singla.

 

Przypomnijmy jeszcze, że Koncert Galowy 42. MDFPiT w Koninie wyreżyserował Mateusz Polit, a poprowadził Tomasz Kammel.


Warto także przypomnieć, że dla uczestników Festiwalu zaśpiewała Bryska, artystka młodego pokolenia, podbijająca listy przebojów w całej Polsce. Uczestnicy Festiwalu integrowali się także na ognisku i dyskotece, które w tym roku, dzięki zaproszeniu władz Gminy i Miasta Ślesin, odbyło się na plaży miejskiej w Ślesinie.

 

Organizacja Festiwalu nie byłaby możliwa bez wsparcia Samorządu Miasta Konina, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz sponsorów, w tym ZE PAK SA, firmy Kupiec, spółki MZGOK, a także Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych (SAWP), które ufundowało nagrodę główną Festiwalu dla zdobywcy Grand Prix wokalnego oraz wytwórni Delphy Records.

 

Honorowy patronat nad 42. MDFPiT w Koninie objęli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka oraz

UNICEF.

Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom i współpracownikom za ogromne wsparcie przy organizacji 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2022.

 

Fot. Zdzisław Siwik

 

 

 

serv kdkkonin