Był rok 2008, Koniński Dom Kultury – Ryszard Jarosław Piotrowski, muzyk, dyrygent, aranżer, przekonywał: „Muzycy stanowią w Koninie silne i coraz bardziej prężne środowisko. Idea wspólnego muzykowania jest dla nich jak najbardziej naturalna. Trzeba tylko tym naturalnym potrzebom nadać ramy organizacyjne i artystyczne”. Pretekstem do działania stał się Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca.
Minęły zaledwie dwa lata od czasu zorganizowania Konin Band Orchestra, a zespół już został zauważony przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka” i zaproszony do Iławy na jego XL edycję.
Najnowszy projekt Konin Band Orchestra nazywa się „Mec we wspomnieniach i piosenkach”. Band zrealizował go we Włocławku (12 marca 2017 r.). – Sala włocławskiego Centrum Kultury "Browar.B" była wypełniona po brzegi, wzruszeń mnóstwo, oklaski i wiele podziękowań – mówił po koncercie Ryszard J. Piotrowski, dyrygent Konin Band Orchestra.
Prawie wszystkim wokalistom 39. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra. Koniński Festiwal jest jednym z nielicznych, na których wokalistom towarzyszy orkiestra w tak dużym składzie.
W trzech reportażach TVP ABC zaprezentowała 36. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Emisja programów odbyła się 11-18 lipca 2015 r. i była kilka razy powtarzana.
W trzech kolejnych reportażach w lipcu 2014 r. TVP ABC zaprezentowała 35. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Przy okazji Redakcja TVP ABC i Projektów Edukacyjnych przypomniała reportaże zrealizowane przez ekipy TVP w czasie poprzednich festiwali.
Przez trzy kolejne niedziele: 14, 21 i 28 lipca br. TVP w programie I zaprezentowała 34. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Teraz telewizyjne reportaże można zobaczyć na naszej stronie festiwalowej. Zatem… przeżyjmy 34. Festiwal jeszcze raz.
- Niech piosenka będzie nasza pasją i miłością! - mówił Janusz Tylman podczas rozdania nagród najlepszym wokalistom 33. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. My do tych słów dodamy: Niech także taniec będzie... W 33. Festiwalu udział wzięło ponad 2 tys. uczestników z Polski i ze świata. Jury po rozdaniu Aplauzów zwracało się do wszystkich uczestników: - Wasz sukces, to sukces Festiwalu, który trwa już 33 lata. Jest to konkurs najwyższej rangi w Polsce, a także poza granicami kraju.
W finale udział wzięło około 2100 uczestników z Polski i zagranicy. Bez wątpienia Festiwal za wyjątkowo udany mogło uznać Studio Tańca Rytmix w Golinie koło Konina, prowadzone przez Wiesławę Wolną. Na przygotowanych sześć prezentacji, dwa zespoły otrzymały Brązowe Aplauzy, jeden wywalczył Srebrny Aplauz, zaś Rytmix 1 za prezentację „Jabłko”, w choreografii Wiesławy Wolnej, jury nagrodziło Grand Prix 32. Festiwalu. Sukces świętowali także nasi koledzy z Konińskiego Domu Kultury, Jacek Szczepankiewicz i Joanna Łęcka. Ich dwie formacje w kategorii disco dance otrzymały dwa Aplauzy. Najmłodsi, do 11 lat, z formacji Fuks Mini, wzięli Brązowy Aplauz, starsi – w grupie 12-16-latków – otrzymali Złoty Aplauz.
Wystartowało 247 wokalistów, w finałach rywalizowało 93 solistów i jeden duet. Grand Prix jury przyznało Mai Wysoczańskiej (16 lat) z Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku, ale wśród śpiewających najwięcej Aplauzów zebrały dzieciaki ze Studio Piosenki i Tańca „Fart” w Bielawie: cztery Aplauzy, od Brązowego po Złoty (dla zespołu wokalnego). Do finałów tanecznych komisja artystyczna zakwalifikowała 66 grup w 9 kategoriach. Wśród nich był koniński „Rytmix”, który rok wcześniej wziął Grand Prix. I w tym też nie odpuścił: trzy Złote Aplauzy. Rywalizowały z nimi dzieciaki ze Studia Działań Kreatywnych „DanceOFFnia” w Białymstoku, które zdobyły dwa Złote Aplauzy. Grand Prix przypadło jednak zespołowi „Siurpryz” z Odessy, prezentującemu znakomite, wręcz baletowe przygotowanie i piękną choreografię.
Sukces odniósł zespół „Rytmix 2”, ze Studio Tańca „Rytmix” z Konina, zdobywając Grand Prix. Taką samą nagrodę jury przyznało Katarzynie Zawadzie, wokalistce z Ośrodka Kultury w Żegocinie. A na gali – padało, co tam padało... LAŁO! Dzieciaki, jak to dzieciaki na każdym festiwalu, dały z siebie wszystko. Dzielnie towarzyszyli im, niemiłosiernie moknąc, specjalni goście, wśród których były osoby najważniejsze dla początków tej imprezy: Zbigniew Górny, Krzysztof Jaślar i Kazimierz Lipiński. Mimo kłopotów, koncert udało się dokończyć. Fajerwerki w strugach deszczu wyglądały... oryginalnie.
W jury tańca znów było burzliwie i do nocy! W każdym razie Grand Prix 29. Festiwalu otrzymała grupa „Clis” z miejscowości Galanta na Słowacji – bezapelacyjnie! Grand Prix w piosence przypadło zespołowi „Pinokio” z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku Białej. Najstarszej kategorii akompaniowała konińska orkiestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego i Krzysztofa Pydyńskiego – „Party Band” (później zmieniła nazwę na Konin Band Orchestra i przez następne lata towarzyszyła coraz liczniejszej grupie małych wokalistów).
Zagrała orkiestra HIDuke Band pod dyrekcją Piotra Hajduka (m.in. „Metro”, Teatr Buffo, „Jak oni śpiewają”). Najstarsza kategoria wiekowa śpiewała z jej akompaniamentem. Był to powrót żywej muzyki na festiwal! Pamiętamy Górny Orchestra, pamiętamy Big Warsaw Band, a później modę na półplaybacki. XXVIII edycja imprezy stała się powrotem do korzeni.
Strona 1 z 2