Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Orkiestra festiwalowa

Prawie wszystkim wokalistom 39. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie towarzyszyć będzie Konin Band Orchestra. Koniński Festiwal jest jednym z nielicznych, na których wokalistom towarzyszy orkiestra w tak dużym składzie. 


Pierwszy raz małym wokalistom akompaniowała Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Górnego ( w tym roku Zbigniew Górny będzie przewodniczył komisji artystycznej oceniającej wokalistów). To było w 1984 roku. Wtedy impreza nazywała się V Konfrontacje Dziecięcych Zespołów, ale właśnie w tym roku dzieci śpiewające już na stałe dołączyły do dzieci tańczących. Fuzja był udana i Zbigniew Górny zaproponował, by to, co odbywa się w Koninie, nazwać festiwalem. I tak zostało przez następnych kilkadziesiąt lat, wzbogacając się jedynie o dodatkowe określenie: międzynarodowy.
 

Zbigniew Górny współpracował z festiwalem przez dziesięć lat. Przyjeżdżał do Konina najpierw z orkiestrą zawodową, potem z młodzieżową, akompaniując, z reguły, najstarszej grupie solistów. Na 36. Festiwalu wystąpił w roli jurora wokalistów. Na trzy lata (1996, 1997, 1998) związał się z festiwalem Stanisław Fiałkowski, dyrygent, kompozytor, aranżer i szef Big Warsaw Band. Spod jego pióra wyszła m.in. kompozycja „Wpadnij, wpadnij do Konina”, która jest hejnałem, albo jak chcą inni – hymnem festiwalu (słowa napisała Justyna Holm). Potem na wiele lat przyszła moda na półplaybacki. Wykonywanie piosenek z orkiestrą wróciło dopiero na XXVIII edycji festiwalu, w 2007 roku, kiedy to Koniński Dom Kultury zaangażował HIDuke Band pod dyrekcją Piotra Hajduka (to orkiestra towarzysząca między innymi wykonawcom musicalu „Metro”, artystom w Teatrze Buffo i w telewizyjnym programie „Jak oni śpiewają”). Na konińskim festiwalu z jej akompaniamentem śpiewała najstarsza kategoria wiekowa.
 

Ryszard J. Piotrowski z Konińskiego Domu Kultury: – Nie ukrywam, zazdrościliśmy orkiestrze i mówiliśmy: jeśli oni mogą, to dlaczego nie my? (o możliwościach wykonawczych konińskiego big-bandu i historii jego tworzenia czytaj: http://festiwaldzieciecy.pl/konin-band-orchestra/historia/101-konin-band-orchestra
 

Koniński big-band po raz pierwszy towarzyszył festiwalowym wokalistom w czasie XXIX festiwalu, w 2008 roku. Ta próba wypadła obiecująco. Zespół nazywał się wówczas Party Band, często z dopiskiem „KDK”, dyrygowali nim Ryszard J. Piotrowski (pełniący także funkcję jej kierownika artystycznego) i Krzysztof Pydyński. Rok później zespół przyjął nazwę Konin Band Orchestra.
 

Co roku Konin Band Orchestra towarzyszył większej grupie wykonawców. W roku 2012 orkiestra przygotowała około stu aranżacji! Janusz Tylman, przewodniczący jury wokalnego do 2017 r. mówił na zakończenie festiwalu, w imieniu jury oceniającego małych wokalistów: – Jury pragnie podkreślić wysoki poziom aranżacji i wykonania utworów przez Orkiestrę.


 

Muzycy przygotowują i ćwiczą około 90. aranżacji. Towarzyszyć będą wokalistom w wieku od 8 do 16 lat (bez orkiestry śpiewać będą dzieci do lat 8 i zespoły wokalne). 

serv kdkkonin