Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie


1979 - Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych
1984 - Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Tańca
Od 1989 - Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca

Najstarsza i największa dziecięca impreza w kraju i Europie.
Popularyzuje amatorski ruch artystyczny dzieci i młodzieży. Prezentuje się na niej ponad 2 tysiące uczestników. Występowały na niej dzieci z całej Europy, jak również z Izraela, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Początkowo był konkursem tanecznym, po kilku latach dołączyły dzieci śpiewające - wtedy to stał się Festiwalem obu sztuk.

Jego misją jest odkrywanie utalentowanych dzieci i promowanie ich twórczości.
W konkursie biorą udział wokaliści i tancerze (soliści, duety, zespoły) do 16 r. życia. Wstępna selekcja tancerzy odbywa się na podstawie przesłanych DVD. Woklaistów przesłuchuje na żywo jury podczas Ogólnopolskich Kwalifikacji Dzieci Śpiewających, które odbywają się na początku marca.
Kolejne eliminacje odbywają się już w trakcie Festiwalu. Dopiero najlepsi z najlepszych występują w Koncertach Galowych. Dzieci i młodzież oceniają dwa osobne składy jury.

Zasiadają w nich gwiazdy estrady, autorzy tekstów, kompozytorzy, emisjoniści, pedagodzy, choreografowie tańca, a także producenci i reżyserzy, którzy w Koninie przyznają następujące nagrody:

  • Grand Prix w tańcu,
  • Grand Prix w piosence,
  • Złoty, Srebrny, Brązowy Aplauz i wyróżnienia - w poszczególnych kategoriach.


Nad Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalem Piosenki i Tańca w Koninie patronat roztaczają osoby, instytucje i organizacje ściśle związane z tworzeniem i upowszechnianiem kultury, i sprawami Najmłodszych.

- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Rzecznik Praw Dziecka RP,
- Polski Komitet Narodowy UNICEF,
- Światowa Organizacja Festiwali FIDOF skupiająca największe i najbardziej znane festiwale na Ziemi.

W konińskim Amfiteatrze „Na skarpie” debiutowało wiele obecnych gwiazd polskiego filmu i estrady, m.in. Krzysztof Antkowiak, Marysia Sadowska, Patrycja Markowska, Alicja Bachleda-Curuś, Marina Łuczenko, Margaret.

Z Festiwalem współpracowały najwybitniejsze postaci polskiej rozrywki - estrady, teatru, filmu i telewizji, m.in. Ewa Bem, Marek Bałata, Danuta Błażejczyk, Olga Bończyk, Jacek Cygan, Urszula Dudziak, Stanisław Fiałkowski, Piotr Galiński, Patrycja Gola, Zbigniew Górny, Piotr Hajduk, Justyna Holm, Krzysztof Ibisz, Krzysztof Jaślar, Jerzy Kryszak, Wanda Kwietniewska, Dariusz Lewandowski, Grażyna Łobaszewska, Czesław Majewski, Wojciech Malajkat, Michał Milowicz, Dorota Miśkiewicz,  Agata Młynarska, Mateusz Polit, Robert Rozmus, Jacek Skubikowski, Lora Szafran,
Janusz Tylman, Ewa Uryga i inni.

Wydarzenie jest dokumentowane i popularyzowane przez media o zasięgu lokalnym, regionalnym i krajowym. Patronad nad wydarzeniem sprawują TVP SA oraz Polskie Radio. Koncerty Galowe MDFPiT w Amfiteatrze ,,Na skarpie" zamyka wręczenie Grand Prix i pokaz sztucznych ogni.

serv kdkkonin