Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Zrobiło się gorąco

– Jura Marczak przyjechał? – Oczywiście! – To znaczy, że możemy festiwal rozpoczynać… Jak zwykle pierwsze pojawiły się zespoły zza wschodniej granicy. Wśród nich przyjaciele, którzy do Konina przyjeżdżają od wielu lat, jak Jura z Czerniowiec na Ukrainie. O godzinie 9.00 zaczęły się próby na scenie Konińskiego Domu Kultury.


Dla organizatorów 34. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca dzień przyjazdu około 2200 uczestników (5 czerwca br.) jest trudny. Ale szczególnie trudny jest dla kilku (zaledwie) osób z biura organizacyjnego: wszystkich trzeba zakwaterować, nakarmić i wytłumaczyć co, gdzie, jak dojechać, o której godzinie próba, o której eliminacje, dyskoteka, ognisko, itd., itd. Jutro, kiedy rozpocznie się rywalizacja, wszystko potoczy się… normalnie. Żeby jeszcze tylko pogoda…

W tym roku organizatorzy festiwalu, Koniński Dom Kultury, postanowili przeprowadzić eliminacje i finały wokalistów na scenie, specjalnie zbudowanej przed KDK. – Dotychczas eliminacje i finały odbywały się w Domu Kultury „Oskard”. Niewiele osób je oglądało. Budując otwartą scenę, chcemy by mieszkańcy Konina bardziej uczestników festiwalu zauważali, bardziej się nimi zainteresowali, bo warto. Tu przecież występują nieprzeciętnie utalentowane dzieciaki, które zapewne już w czasie prób wprowadzą nieco „zamieszania” w centrum miasta – przekonuje Ryszard Jarosław Piotrowski, kierownik Biura Festiwalu i jednocześnie szef Konin Band Orchestra, towarzyszącej prezentacjom większości wokalistów. W razie niepogody eliminacje i finały wokalistów zostaną przeniesione do „Oskardu”. Tancerze tradycyjnie rywalizować będą na scenie w Konińskim Domu Kultury.

34. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca uroczyście rozpocznie prezydent Konina we czwartek, o godzinie 9:15, na scenie przed KDK. Pół godziny później rozpoczną się eliminacje; na początek najmłodsza kategoria wokalistów, do lat 8 i tancerzy – do lat 11 w kategorii show dance art. Oceniać ich będą dwa zespoły jurorów: jury wokalnemu przewodniczyć będzie Janusz Tylman, jury tanecznemu – Zbigniew Zasada. Całość eliminacji i finałów będzie relacjonowana na bieżąco na stronach internetowych: www.kdk.konin.pl oraz www.festiwaldzieciecy.pl

A w sobotę gala i rozdanie najważniejszych festiwalowych trofeów: Aplauzów i Grand Prix. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Grand Prix 33. edycji Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca powędrowało na Wschód. Zdobyły je zespół „Junost’” z rosyjskiego Briańska (choreografia „Śnienie duszy”) i Studio Piosenki „Keberiokst” z Centrum Młodzieży w Kłajpedzie (Litwa). W tym roku konkurencja będzie większa. – Uczestników przede wszystkim będzie więcej, niż rok temu, bo przyjechało ich do nas około 2200, Po drugie już po eliminacjach wiedzieliśmy, tych wokalnych – na żywo i tanecznych, które uczestnicy przysłali nam na nośnikach elektronicznych, że rywalizacja będzie emocjonująca. Dodatkowo pojawili się u nas nowi wykonawcy, między innymi z Bułgarii, Finlandii, Łotwy i Niemiec – poinformowała Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor Konińskiego Domu Kultury i jednocześnie dyrektor festiwalu.

Galę w Amfiteatrze „Na Skarpie”, która rozpocznie się o godzinie 19.00 od wręczenia Aplauzów, poprzedzi korowód wszystkich uczestników festiwalu. Korowód ruszy sprzed KDK o godzinie 17.45. Zapraszamy mieszkańców do udziału w nim, wszak festiwal jest nie tylko świętem młodych artystów, to także święto koninian.


foto: Andrzej Moś

serv kdkkonin