Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

35. Festiwal czas zacząć

Festiwal, jak poloneza, czas zacząć! Zaczniemy jednak od piosenki. Już za niespełna trzy tygodnie przez trzy dni, od 7 do 9 marca br., na eliminacjach wokalistów spotka się w Koninie około 300 młodych artystów: solistów i zespołów.


Przesłuchania na żywo będą kwalifikacjami do występu w czasie 35. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (4-8 czerwca 2014 r.). W kwietniu o prawo startu w Festiwalu rywalizować będą tancerze; jury artystyczne oceniać będzie zespoły na podstawie rejestracji układów tanecznych na nośnikach elektronicznych. – W minionym roku w Festiwalu udział wzięło 2200 wokalistów i tancerzy. Spodziewamy się, że w tym roku na Festiwal jubileuszowy przyjedzie do Konina co najmniej taka sama liczba wykonawców, a sądząc po ilości zgłoszeń na pierwsze eliminacje – liczba ta może być jeszcze większa – oceniła Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, podczas pierwszej przedfestiwalowej konferencji prasowej.

W czasie spotkania z przedstawicielami konińskich mediów dyrektor KDK poinformowała, że w eliminacjach wokalnych największe grupy stanowić będą najmłodsi wykonawcy (do lat 9) oraz najstarsi (14-16 lat). Coraz większa jest także grupa wykonawców z zagranicy. Możliwością zaprezentowania się na tegorocznym Festiwalu zainteresowane są nawet dzieci z Izraela i Kolumbii. – To efekt wciąż rosnącej popularności naszego Festiwalu oraz współpracy z organizatorami podobnych festiwali w Europie. W ubiegłym roku po raz pierwszy kilkoro wokalistów, laureatów Festiwalu, w nagrodę otrzymało prawo startu na festiwalach w innych krajach. I dobrze te nagrody wykorzystało, dla przykładu Julia Kołodziejczyk, koninianka, która wygrała festiwal w Finlandii – informowała dyrektor KDK.

Jaki będzie tegoroczny Festiwal? Według dyr. Miętkiewskiej: – Będzie radosny, pełen emocji i profesjonalny. Dbać o to będą wszyscy zaangażowani w jego organizację. Kompletowane są zespoły jurorów, dopinane niezbędne prace organizatorskie. Oczywiście wszystkiego dzisiaj nie zdradzimy, chcemy bowiem uczestników zaskoczyć choćby organizacją festiwalowej gali. Powiem tyle – mali uczestnicy Festiwalu znajdą się w miejscu, do jakiego zawsze każdy z nas, także dorosły, chętnie trafia i bywa tym miejscem oczarowany. Nad scenariuszem pracuje Mateusz Polit, scenografię opracowuje Marek Grabowski, galę poprowadzi Robert Rozmus. Gwiazdami jubileuszowego Festiwalu będą m.in. laureaci poprzednich: Krzysztof Antkowiak, Jakub Jóźwiak, Michał Grobelny.

O czary zadbają profesjonalne ekipy, już sprawdzone na konińskich festiwalach, począwszy od oświetleniowców, realizatorów dźwięku po firmy dbające o porządek i bezpieczeństwo uczestników oraz pokaz fajerwerków – wymieniał Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK do spraw merytorycznych. Efektem pracy operatorów telewizyjnych będą zapewne programy emitowane przez TVP. Festiwalem szczególnie zainteresowany jest nowy kanał telewizji publicznej – TVP ABC, stworzony z myślą o najmłodszych widzach.

Do Festiwalu przygotowuje się także Konin Band Orchestra, która towarzyszyć będzie młodym wokalistom w czasie Festiwalu. – Wszystko wskazuje, że przygotujemy przynajmniej 70. aranżacji – mówił w czasie konferencji Ryszard J. Piotrowski, kierownik Biura Festiwalu i szef orkiestry, zdradzając przy okazji ciut tajemnic festiwalowych: – Dodatkowym wyzwaniem będzie umieszczenie nas w czasie koncertu galowego… wysoko nad sceną.

Dodajmy, że w czasie trwania eliminacji wokalistów (7-9 marca) finalizowany będzie także konkurs na piosenkę dziecięcą i młodzieżową. To już drugi konkurs dla kompozytorów i autorów tekstów, towarzyszący Festiwalowi. Jego rozstrzygnięcie potrwa do 12 marca. Piosenka-laureat konkursu zostanie zaprezentowana podczas gali festiwalowej 7 czerwca br.


serv kdkkonin