Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Zaczęło się bajkowo

„Gdzie słońce nigdy nie zachodzi, błękitne wciąż jest niebo” – tymi słowami z „Piosenki bajkowej” rozpoczęła jedenastoletnia Paulina Cholewa eliminacje wokalistów do 35. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.


Paulina przyjechała do Konina z Chojna, gdzie na co dzień w Centrum Kultury ćwiczy pod okiem Barbary Andrzejczyk. Na scenie Konińskiego Domu Kultury, gdzie przesłuchania się odbywają, po Paulinie swoją piosenkę zaprezentowały Wiktoria Maj z Krakowa, Aleksandra Czaplicka z Grajewa…

W tym roku do organizatorów 35. Festiwalu napłynęły zgłoszenia 284 wykonawców. To o dziesięć więcej, niż w roku minionym. Wszystkich w czasie trzech dni eliminacji na żywo (7-9 marca) ocenia jury: Anna Serafińska – wokalistka jazzowa, pedagog, Krystyna Piotrowska – muzyk, kompozytorka, pedagog i promotorka młodych talentów, Krzysztof Antkowiak – wokalista, kompozytor, laureat 5. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie w 1986 roku oraz Ryszard J. Piotrowski – muzyk, aranżer, dyrygent „Konin Band Orchestra”, która akompaniować będzie młodym wokalistom w czasie festiwalu, kierownik Biura Organizacyjnego Festiwalu.

Pierwszego dnia eliminacji zaprezentują się wokaliści dwóch kategorii wiekowych: 9-10 lat (61 wokalistów) i 12-13 lat (59 wokalistów). W sobotę zaprezentuje się najliczniejsza grupa 97 wykonawców w kategorii 14-16 lat. W niedzielę scenę opanują 24 zespoły: 9 w kategorii do 12 lat, 13 w kategorii 13-16 lat. Po nich do eliminacji staną najmłodsi, do 8 lat. W tej grupie 39 wykonawców będą Lenka i Hania, duet 4-letnich przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Kutnie, ćwiczący w kutnowskim Młodzieżowym Domu.

- Mocno trzymamy kciuki za wszystkich wykonawców – mówiła Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor KDK, otwierając eliminacje. – Życzymy wam, by spełniło się wasze marzenie występu w gali jubileuszowego 35. Festiwalu, 7 czerwca. Sławomir Lorek, zastępca prezydenta Konina, przekonywał młodych wykonawców: - Już uczestnictwo w eliminacjach to jest wygrana, bo to dowodzi, że macie piękne zainteresowania.

W czasie eliminacji komisja artystyczna oceni także wykonawców zagranicznych. Będzie to ocena na podstawie nagrań przysłanych na nośnikach elektronicznych. Wśród nich pojawili się po raz pierwszy wykonawcy z Irlandii i Kolumbii.
Komisja rozstrzygnie także konkurs kompozytorski na piosenkę dziecięcą i młodzieżową. W minionym roku w konkursie udział wzięło 66 twórców, w tym roku prace konkursowe przysłało 106 kompozytorów.

foto: Biuro PIK KDK

serv kdkkonin