Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Z najwyższej półki

– Bardzo wysoki poziom – to najkrótsza opinia, jaką uzyskaliśmy od członków komisji artystycznej, oceniających (11 kwietnia) zespoły taneczne startujące w eliminacjach do 35. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca Konin 2014. 

Dariusz Intrys, juror: – Być może to efekt jubileuszu, ale rzeczywiście zdumieni byliśmy propozycjami przedstawionymi przez zespoły już na tym etapie przygotowań do festiwalu. Niektóre z nich pokazały się jeszcze bez kostiumów, z jeszcze niedokończonymi choreografiami, ale – ogólnie rzecz biorąc – poziom zespołów był bardzo wysoki. To bez wątpienia najwyższa półka krajowa.
 
Do udziału w eliminacjach zgłosiło się 109 zespołów, które przygotowały 126 prezentacji we wszystkich kategoriach przewidzianych regulaminem festiwalu. Komisja artystyczna: Katarzyna Skawińska – choreograf (teatr, film) i nauczyciel tańca współczesnego, założycielka Teatru Tańca DF w Krakowie, członkini International Dance Council – CID UNESCO, Dariusz Intrys (Koniński Dom Kultury) – tancerz, choreograf, juror, Danuta Nowicka (KDK) – sekretarz komisji, do 35. Festiwalu zakwalifikowała 95 zespołów i 111 prezentacji tanecznych we wszystkich kategoriach. Eliminacji nie przeszły, jak informowali jurorzy, w zasadzie zespoły nie spełniające wymagań technicznych. Kilka zespołów zostało przeniesionych do innych kategorii, głównie do etiudy tanecznej. Jurorzy z zadowoleniem przyjęli także prezentacje w kategorii tańca towarzyskiego: - To był rzeczywiście taniec towarzyski. Ważne jest także, że to zespoły młode, więc jest szansa na rozwój tej kategorii.
 
Organizator 35. Festiwalu wszystkie zespoły o kwalifikacjach powiadomi e-mailami.
 
Niespodzianki? Dwie. Pierwsza – pojawiły się zespoły złożone z bardzo dużej liczby tancerzy. Druga – najmocniejsza w tym roku będzie,  wydaje się po wstępnych eliminacjach, kategoria hip-hopu. – Ale – jak mówił Dariusz Intrys – na razie niczego nie można wyrokować, do festiwalu jeszcze są prawie dwa miesiące, więc zespoły mają jeszcze sporo czasu na doszlifowanie wszystkich elementów swoich prezentacji.
 
Na liście zakwalifikowanych zespołów znajdujemy grupy zagraniczne i ze wszystkich stron kraju, między innymi z Białegostoku, Szczecina, Rzeszowa, Karsina, Poznania, Żywca, Szczecina, Zielonej Góry, Opola, Kutna, Chrzanowa, Kołobrzegu, Jastrzębia Zdroju, Otwocka, Krosna Odrzańskiego, Węgorzewa, Suwałk, Międzyrzecza, Sokołowa Podlaskiego, Tarnowa Opolskiego, Żar, Sławna, Polic, Gorzowa Wielkopolskiego, Staszowa, Tych i Warszawy. Między nimi są także konińskie: Fart, Centrum, Fuks, From the Top a także Gama z Kłodawy i Rytmix z  Goliny. A zatem – do zobaczenia w Koninie już 4 czerwca. I prosimy pamiętać, co głosi festiwalowy hymn: „… tu kariera się zaczyna”.
 
 
 

serv kdkkonin