Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Kiedyś wszystko się zaczyna

„Czy początek, czy już finał, kiedyś wszystko się zaczyna, można stracić nawet wątek ale wszystko ma początek”. Na początek były jednak „Koziołki”, sygnał tradycyjnie rozpoczynający kolejny, już 35, Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie.


Czwartek, 5 czerwca, godzina 9.00. Na skwerze w centrum Konina, przed Konińskim Domem Kultury, uczestnicy konińskiego festiwalu już przygotowani do konfrontacji z rówieśnikami. Razem z nimi jurorzy oceniający ich prezentacje.
– Jest nam bardzo miło, że „wpadliście do Konina” – witała młodych artystów Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor KDK i jednocześnie dyrektor 35. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Życząc „wszystkim uczestnikom jak najwyższych ocen jurorów”, poinformowała, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju i TVP SA przyznały w tym roku konińskiemu festiwalowi tytuł kulturalnej marki Wielkopolski w Unii Europejskiej. – Ten tytuł otrzymaliśmy dzięki waszej energii i waszemu mistrzostwu – mówiła.

Józef Nowicki, prezydent Konina, szczególnie serdecznie witał festiwalowych debiutantów, którzy przyjechali do Konina między innymi z Izraela, Włoch, Malty i Kolumbii. Po wygłoszeniu formuły: „35. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie uważam za otwarty” i wręczeniu uczestnikom klucza do bram miasta, balony poszybowały w górę, zaś Katarzyna Żurawik, z zespołem „The Nice” – Live Music Band, śpiewała:

Czy początek, czy już finał,
kiedyś wszystko się zaczyna,
można stracić nawet wątek
ale wszystko ma początek.
Na początku wielka trema,
debiutancka, do zniesienia,
no a potem są finały,
w nich jest każdy doskonały.

Ref.
Wpadnij, wpadnij do Konina
tu kariera się zaczyna.

Piosenka napisana przez Justynę Holm, z muzyką Stanisława Fiałkowskiego, od 1997 roku jest hymnem konińskiego festiwalu. Śpiewająca go Katarzyna Żurawik zna go doskonale, bowiem zaczęła śpiewać na festiwalu i zdobywać na nim laury mając 5 lat. O jej podobnych mówił podczas uroczystości Janusz Tylman, przewodniczący jury dzieci śpiewających: – Ten festiwal tym się wyróżnia, że my, jurorzy, mamy niepowtarzalną okazję obserwować rozwój „karier” przez wiele lat. Tu na scenie pojawiają się cztery-, pięciolatki, kończą mając 16 lat jako ukształtowani artyści. – Tu jest niesamowita atmosfera, dlatego zawsze cieszę się na przyjazd do Konina – to z kolei opinia Anny Serafińskiej. – Wiem, że część z uczestników odpadnie w eliminacjach, bo takie są warunki konkursu, ale wszyscy, proszę mi wierzyć, są niesamowici.

Chwilę później „niesamowici” wyszli na sceny: tancerze w Konińskim Domu Kultury, wokaliści w CKiS Dom Kultury „Oskard”. Ich prezentacje oceniają dwa międzynarodowe zespoły jurorów. Wszystkich po dzisiejszych eliminacjach czeka koncert Kamila Bednarka (na placu przed KDK), jutro finały, w sobotę – koncert galowy, w czasie którego wystąpią laureaci tegorocznych festiwalowych Aplauzów oraz goście, a między nimi laureaci poprzednich festiwali: Krzysztof Antkowiak, Michał Grobelny i Maja Gawłowska. Wszyscy będący kwintesencją słów festiwalowego hymnu, że „tu kariera się zaczyna”.


Fot. Paweł Hejman

serv kdkkonin