Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Już jutro eliminacje wokalistów

Już jutro, 13 marca, punktualnie o godzinie 9.30 na scenę Konińskiego Domu Kultury wyjdzie Antosia Waliszewska, pierwsza z uczestniczek eliminacji wokalistów do 36. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca Konin 2015.


Siedmioletnia Antosia Waliszewska z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zapoczątkuje przesłuchania najmłodszej grupy wokalistów – w kategorii wiekowej do 8 lat. – Przez trzy kolejne dni o prawo startu w 36. Festiwalu ubiegać się będzie około 330 wokalistek, wokalistów i zespołów wokalnych w wieku do lat szesnastu. Nie wiemy, ilu z nich jury zakwalifikuje do kolejnych eliminacji, finału i gali festiwalowej, ale wszystkim uczestnikom eliminacji życzyć będziemy jak najlepszych wyników – mówiła Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor 36. Festiwalu (i jednocześnie dyrektor KDK) w czasie przedfestiwalowej konferencji prasowej.

Kolejność prezentacji jest od kilku dni umieszczona na www.festiwaldzieciecy.pl. To kolejność obowiązkowa! Wszyscy uczestnicy dodatkowo w czasie eliminacji będą informowani o kolejności startu, każdy otrzyma ponadto informator a na telebimie obok Biura Organizacyjnego Festiwalu wyświetlana będzie „lista startowa”.

Do udziału w tegorocznych eliminacjach zgłosiło się więcej uczestników, niż rok temu, kiedy do Konina przyjechało278 solistów i zespołów. W tym roku najliczniej obsadzoną jest kategoria solistów w wieku 14-16 lat: 93 wykonawców, najmniej najmłodszych do lat 8: 47 solistów. W czterech kategoriach solistów zaprezentuje się 12 duetów. W eliminacjach uczestniczyć będzie także 16 zespołów wokalnych w kategorii do lat 12 i 15 zespołów w kategorii 13-16 lat (w minionym roku było to odpowiednio: 9 i 13 zespołów).

Do najliczniejszych ekip eliminacji należą:
– Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie – 17 solistów i 4 zespoły wokalne
– Studio Wokalne Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie – 17 solistów plus 1 zespół wokalny
– Projekt „Gdynia po godzinach”, Teatr Piosenki i Tańca przy Zespole Szkół nr 14 w Gdyni – 16 solistów oraz 2 zespoły wokalne
– Grupa Artystyczna „Erato”, Dom Kultury „Orle Gniazdo” Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu – 13 solistów i 4 zespoły wokalne
– Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie – 10 solistów i 4 zespoły wokalne.

Z Konina i subregionu konińskiego w eliminacjach udział wezmą soliści i zespoły reprezentujące samorządowe instytucje kultury, szkoły, instytucje prywatne i kilkoro solistów nie związanych z żadną z instytucji. Najliczniejsze reprezentacje wystawiło Centrum Kultury „MUZYK” w Słupcy – 11 solistów oraz Szkoła Wokalno-Aktorska „FAMA” w Koninie 7 solistów i zespół wokalny. Ponadto Koniński Dom Kultury reprezentować będzie 5 solistów, Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie – 2 solistów i zespół wokalny, zaś Szkołę Podstawową nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Koninie – 3 solistów plus zespół wokalny a Szkołę Podstawową Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie – 2 solistów. Czworo solistów „wystawia” Studio My Voice w Starym Mieście, po troje - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie i Szkoła Muzyczna YAMAHA w Słupcy, po jednym: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Turek, Gimnazjum im. Kopernika w Golinie i Gimnazjum nr 1 w Kole.

Z ciekawostek dodajmy, że o prawo startu w finałach 36. Festiwalu ubiegać się będzie między innymi 30 Julii, 14 Aleksander, 9 Mai i 7 Amelii.

Młodych artystów oceniać będzie jury w składzie:
– Janusz Tylman, muzyk, kompozytor, pianista, aranżer – Warszawa, przewodniczący jury
– Joanna Stefańska-Matraszek, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej wokalistyka – Warszawa
– Paweł Zielak, muzyk, kompozytor, pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie (w ostatniej chwili zastąpi chorego Zbigniewa Górnego)
– Ryszard J. Piotrowski, muzyk, aranżer, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej dyrygentura – Konin, sekretarz jury.

Codziennie wieczorem kolejnym grupom uczestników eliminacji wręczane będą certyfikaty do udziału w czerwcowym festiwalu. Codziennie na internetowej stronie festiwalowej publikować będziemy listy solistów i zespołów wokalnych zakwalifikowanych do 36. Festiwalu. Uczestników eliminacji prosimy o zgłaszanie się, w razie jakichkolwiek problemów, do Biura Organizacyjnego 36. Festiwalu. Biuro pracować będzie każdego dnia eliminacji od godzin rannych w pokoju nr … bądź w impresariacie (hol KDK).

Zatem – powodzenia! Jak co roku śpiewają uczestnicy konińskiego festiwalu: „… tu karierę się zaczyna…”. – By te kariery wypadły jak najbardziej okazale, uzgadniane są już ostatnie szczegóły pracy firm nagłośnieniowych, oświetleniowych, dopracowywana jest festiwalowa scenografia. Szczegółów oczywiście nie zdradzimy, ale sądzę, że uczestnicy festiwalu i widzowie będą zaskoczeni. Przygotowują się także ekipy telewizyjne, które całość zarejestrują i pokażą światu – mówił Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK. Ćwiczy także Konin Band Orchestra pod dyrekcją Ryszarda J. Piotrowskiego, która towarzyszyć będzie trzem kategoriom solistów (od 9 do 16 lat) w czasie czerwcowych zmagań. Z polskimi uczestnikami rywalizować będą wówczas wokaliści zagraniczni. W tym roku wstępnie udział w 36. Festiwalu zapowiedzieli młodzi artyści z Malty, Słowenii, Szwajcarii, Macedonii, Izraela, Bułgarii, Włoch, Niemiec, Gruzji, Rumunii, z hiszpańskiej Teneryfy oraz z RPA i Kolumbii.


Fot. Marcin Oliński

serv kdkkonin