Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Strach ma wielkie oczy?

Tytułowy „strach” pochodzi z piosenki śpiewanej przez Natalię Gierasimow, siedmiolatkę z Konińskiego Domu Kultury, i tylko w piosence „ma wielkie oczy”. W grupie najmłodszych uczestników eliminacji wokalnych do 36. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie zamiast strachu widać było raczej niezwykłe skupienie.


– Wszystkim wam kibicujemy mając nadzieję, że spotkamy się ponownie w czerwcu. Powodzenia! – mówiła Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, otwierając przesłuchania pierwszej grupy najmłodszych wokalistów do lat ośmiu. I na scenie zaczęły pojawiać się urocze wokalistki, każda (prawie) już gwiazda, przystojni wokaliści, niektórzy już z chórkami … Wieczorem jury wręczy im nominacje uczestnictwa w 36. Festiwalu, gdzie zmierzą się także z wokalistami zagranicznymi. W tym roku wstępnie udział w festiwalu zapowiedzieli młodzi artyści z Malty, Słowenii, Szwajcarii, Macedonii, Izraela, Bułgarii, Włoch, Niemiec, Gruzji, Rumunii, z hiszpańskiej Teneryfy oraz z RPA i Kolumbii.

Pierwszego dnia eliminacji o prawo startu w 36. Festiwalu ubiega się 134 małych solistek i solistów w dwóch grupach wiekowych: do lat 8 i 9-11 lat. Eliminacje rozpoczęte w piątek, 13 marca, zakończą się w niedzielę, 15 marca. W sumie weźmie w nich udział około 330 solistów i zespołów do lat 16 (o 50 więcej niż w roku ubiegłym). Wszyscy uczestnicy prezentują się „na żywo” przed jury, w którym pracują: Janusz Tylman – muzyk, kompozytor, aranżer, Joanna Stefańska-Matraszek – solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, Paweł Zielak – muzyk, kompozytor, pedagog i Ryszard J. Piotrowski – muzyk, aranżer, pedagog.

Eliminacje zespołów tanecznych odbędą się 9 kwietnia br. A za dwa miesiące, 10 czerwca, zabrzmią „koziołki” - festiwalowy sygnał. W Koninie pojawi się ponad 2 tysiące tańczących i śpiewających młodych artystów, by przez cztery dni uczestniczyć w największej, międzynarodowej, imprezie artystycznej w naszym kraju dla dzieci do lat 16.  


Fot. Marcin Oliński

 

serv kdkkonin