Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Orkiestra nobilituje

Każdy artysta powie, że dopiero śpiewanie ze stowarzyszeniem orkiestry jest sztuką. Występ z orkiestrą „na żywo” nobilituje piosenkarza. Większość uczestników tegorocznego 33. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca będzie miało możliwość śpiewania z orkiestrą.


Organizatorzy konińskiego festiwalu najczęściej przewidywali koncerty młodych piosenkarzy z orkiestrą dopiero podczas gali. Z tego przywileju korzystali najczęściej tylko najstarsi uczestnicy. Towarzyszyła im Big Warsaw Band pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego, kilka razy z rzędu była to orkiestra Zbigniewa Górnego (w tym roku Z. Górny wraca na festiwal, ale w roli jurora).


W roku 2008 pracę z uczestnikami festiwalu zaczęła Konin Band Orchestra pod dyrekcja Ryszarda J. Piotrowskiego (drugim dyrygentem był Krzysztof Pydyński). Od tego czasu młodzi wokaliści występowali ze stowarzyszeniem orkiestry już w eliminacjach. Początkowo były to kategorie najstarszych wykonawców (14 – 16 lat), co roku jednak ich wiek obniżano. W tym roku w eliminacjach Konin Band Orchestra towarzyszyć będzie wokalistom w trzech kategoriach wiekowych: 10 – 11 lat, 12 – 13 lat i 14 – 16 lat. Grać będzie także w czasie finałów i koncertu galowego. Pierwsze próby z uczestnikami rozpoczną się 31 maja o godzinie 13.00 i „potrwają tak długo, jak będzie potrzeba” - deklaruje dyrygent Ryszard J. Piotrowski.

Konin Band Orchestra (na zdjęciu powyżej) pracuje intensywnie nad przygotowaniem ponad 50 aranżacji kompozycji. Muzykami dyrygować będą Ryszard J. Piotrowski i Krzysztof Pydyński.
 

I jeszcze słowo o orkiestrze. Konin Band Orchestra utworzono w 2008 roku, by towarzyszyła uczestnikom festiwalu. Do dzisiaj grają w niej przede wszystkim utalentowani absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. To środowisko rozrasta się, kontynuując piękne muzyczne tradycje Konina. Warto przypomnieć, że w Koninie grali Truwerzy i Big-Band prowadzone przez Stanisława Fiałkowskiego, późniejszego szefa Big Warsaw Band. Muzycy z Big-Bandu konińskiej Szkoły Muzycznej zbierali nagrody i wyróżnienia na licznych festiwalach, m.in. I miejsce na Ogólnopolskich Spotkaniach Tradycjonalistów Jazzowych w Wieluniu (1999) czy wyróżnienie na Dixieland Festiwal „Złota Tarka” (2003). Siedem lat później w Iławie, w 2010 roku, już jako Konin Band Orchestra w zasadzie ci sami muzycy pod dyrekcją Ryszarda Piotrowskiego i Krzysztofa Pydyńskiego (tylko ciut starsi) udanie rywalizowali na XL Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Za niecały miesiąc towarzyszyć będą młodym wokalistom na 33. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca. A jak grają, można już teraz zobaczyć i posłuchać.
 

  
serv kdkkonin