Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Świat to muzyka

Przyjechali do Konina między innymi z Gdyni, Elbląga, Warszawy, Poznania, Bielaw i Jasienicy. Wszystko po to, by przez magiczne kilka minut oczarować jury i wystąpić w czerwcu w 36. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Jak śpiewałajedna z wokalistek ,,Świat to muzyka”. Inni na potwierdzenie owych słów zaśpiewali piosenki w języku francuskim, angielskim i włoskim. Dzisiaj, sobota 14 marca, drugi dzień Ogólnopolskich Eliminacji Dzieci Śpiewających.

 

Przez komisją artystyczną zaprezentowały się już zespoły wokalne. W dwóch kategoriach wiekowych: do 12 lat oraz 13-16 lat, zaprezentowało się 30 grup. W wykonaniu młodych artystów usłyszeliśmy między innymi piosenki z muzyką Czesława Niemena, Włodzimierza Korcza, Majki Jeżowskiej czy Eltona Johna. Jury wysłuchało już także 34 prezentacje solistów w kategorii 14-16 lat.
Jak mówią wokaliści zespołów dobór repertuaru to bardzo ważna rzecz. - Bywa tak, że podoba nam się dany utwór, ale słowa piosenki nie pasują do naszego wieku. Instruktor namawia nas wtedy do zmiany utworu – mówią artyści.
Instruktorzy podejmując takie decyzje mają racje. Jury Festiwalu jest bowiem bardzo wyczulone na dobór repertuaru dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Od lat podkreśla to Janusz Tylman, przewodniczący jury wokalnego Festiwalu.
To skoro o jury mowa, to przypomnijmy, że zespoły wokalne jak i solistów w kategorii 14-16 lat, przesłuchuje komisja artystyczna w tym samym składzie co wczoraj: Joanna Stefańska – Matraszek, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej wokalistyka; wspomniany już Janusz Tylman, muzyk, kompozytor, pianista i aranżer; Paweł Zielak, kompozytor, muzyk, aranżer, wykładowca Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie oraz Ryszard J. Piotrowski, muzyk, aranżer, pedagog, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej dyrygentura.

Przesłuchania konkursowe solistów w najstarszej kategorii wiekowej 14-16 lat potrwają do godziny 19.30. Wyniki obrad jury i listę nominowanych do 36. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca Konin 2015, poznamy o godz. 21.00.
Ogłoszenie werdyktu jury odbędzie się w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury.  


Fot. Marcin Oliński
 

serv kdkkonin