Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Śnieg na szczęście

Piosenka zatytułowana „Śnieg na szczęście”, z tekstem i muzyką Ewy Krysian (godło „Dziecięce marzenia) ze Stargardu Szczecińskiego wygrała tegoroczny konkurs na piosenkę dziecięcą i młodzieżową, ogłoszony przez Koniński Dom Kultury.


To był czwarty konkurs kompozytorski na piosenkę dziecięcą i młodzieżową, przeprowadzony przez KDK. – Powodem do ogłaszania kolejnych edycji konkursu jest w szczególności Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca organizowany w Koninie. W tym roku festiwal odbędzie się już po raz 36. Ogłaszając konkurs mamy nadzieję na rozwijanie wrażliwości uczestników festiwalu i słuchaczy poprzez dostarczanie im utworów o najwyższej wartości artystycznej – mówi Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor KDK.

W czasie tegorocznych eliminacji dzieci śpiewających do 36. Festiwalu dało się zauważyć, że młodzi wokaliści najczęściej wybierali standardy. – Z jednej strony to dobrze, bo nasiąkają najlepszymi wzorami, z drugiej – nie zawsze wybierają piosenkę stosowną do swego wieku, wrażliwości i umiejętności, po trzecie zaś – nadal czekamy na nowe przeboje pisane specjalnie dla dzieci do lat 16. Dlatego świetną propozycją jest organizowanie konkursu na piosenkę dziecięcą i młodzieżową, zwłaszcza, że obok amatorów startują także uznani twórcy – mówił Janusz Tylman, przewodniczący jury oceniającego dzieci śpiewające a także juror tegorocznego konkursu kompozytorskiego.

Na czwarty konkurs kompozytorski wpłynęło 37 kompozycji. Oceniało je jury w składzie: Joanna Stefańska-Matraszek – solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki, Janusz Tylman – muzyk, kompozytor, aranżer, Paweł Zielak – muzyk, kompozytor, pedagog i Ryszard J. Piotrowski – muzyk, aranżer, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych w dziedzinie dyrygentury.

Najwyżej jury oceniło, przyznając pierwsze miejsce, kompozycji zatytułowanej „Śnieg na szczęście”. To dzieło (tekst i muzyka) Ewy Krysian (godło „Dziecięce marzenia”) ze Stargardu Szczecińskiego:

     Ławeczki brzeg
     w kieszeni śnieg
     i w twojej moja ręka.
     I jeden szal,
     na dwoje nas,
     wełniany pasek szczęścia.

     Jak zatrzymać płatki śniegu,
     twoich myśli każdy szczegół
     jak dogonić.
     Jak zatrzymać szczęścia chwile,
     mgły ulotne i motyle
     i płatki śniegu w dłoni.
     Gdzie odnaleźć takie miejsce
     z przechowalnią gwiazd na szczęście
     tu na ziemi.
     Może szczęście znaczy tyle,
     co aniołów złoty pyłek.
     Chwilę się mieni
     i zaraz znika,
     jak śnieg w kieszeni…

Jury drugie miejsce przyznało twórcom kryjącym się pod godłem „SC04KOR”: Sławomirowi Wierzcholskiemu z Torunia (tekst) i Czarkowi Kubackiemu z Rypina (muzyka) za piosenkę „Biedronka i motylek”
Trzecie miejsce przypadło dla godła „Drżące krople w słońcu”. To Ewa Krysian ze Stargardu Szczecińskiego, autorka tekstu i muzyki piosenki „Stonoga tancerka”.

Nagrodzonym gratulujemy. Premiera nagrodzonych piosenek odbędzie się 13 czerwca br., podczas koncertu galowego 36. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Także w czasie gali laureaci konkursu otrzymają nagrody. Mamy nadzieję, że kompozycje te także zaakceptują uczestnicy festiwalu i usłyszymy je już w czasie przyszłorocznych eliminacji do 37. Festiwalu.  

serv kdkkonin