Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Dzisiaj się tworzy legenda

„Życzę Wam byście uwierzyli, że to co wydaje się niemożliwe, w Koninie staje się możliwe” – tymi słowami Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, witała 11 czerwca uczestników 36. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Do Konina przyjechało około 2400 uczestników z 21 krajów świata.


Przesłuchania wokalistów rozpoczęła 7-letnia Natalia Gierasimow z Konińskiego Domu Kultury, rywalizację zespołów tanecznych – grupa Exercise ze Studio Baletowego Lejli Arifuliny w Rzeszowie. Młodych artystów, od 5 do 16 lat, oceniają międzynarodowe zespoły jurorów, którym przewodniczą Janusz Tylman (piosenka) i Katarzyna Skawińska (taniec).

- Ten festiwal jest szczególnym świętem, bowiem tu przyjeżdżają najwspanialsze dzieci i młodzież świata, tu rodzą się i rozbłyskują talenty. Zawsze staramy się stworzyć taką atmosferę, by wszyscy uczestnicy uwierzyli, że to co wydaje się niemożliwe, w Koninie staje się możliwe – mówiła Elżbieta Miętkiewska, dyrektor KDK, podczas otwarcia festiwalu. Prezydent Konina, Józef Nowicki, wręczając dzieciakom klucze do bram miasta, mówił: – Rządźcie mądrze, wesoło i radośnie.

Jakby w odpowiedzi trzech koninian: Łukasz „Komar” Muszyński (dzisiaj student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie) oraz Wojtek Oliński (10 lat), gitarzysta i Filip Pacześny (9 lat), pianista, obydwa uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, śpiewali:
     Bo jak nie wy to kto?
    Bo jak nie wy, to nikt lepiej nie zrobi tego dziś!
     (…) dzisiaj się tworzy legenda…
A kiedy w niebo poszybowały balony i zabrzmiał festiwalowy hymn:
     Wpadnij, wpadnij do Konina
     Tu karierę się zaczyna…

 


36. Festiwal ruszył na dobre. Po dzisiejszych eliminacjach jutro odbędą się finały. W sobotę (13 czerwca) podczas koncertu galowego wręczone zostaną nagrody – festiwalowe Aplauzy i Grand Prix. Kto je otrzyma? Trudno przewidzieć. Odnotujmy jednak, że w 36. Festiwalu uczestniczy zespół Junost z rosyjskiego Briańska, który już pięciokrotnie „wziął” taneczne Grand Prix. Konkurencja jednak nie śpi, co tylko zapowiada ciekawą rywalizację.

Dodajmy, że eliminacje i finały można na bieżąco śledzić w Internecie na stronach www.festiwaldzieciecy.pl oraz www.kdk.konin.pl. Koncert galowy także będzie można obejrzeć na tych stronach, ale transmisja będzie płatna. Całość 36. Festiwalu, ze szczególnym uwzględnieniem widowiska galowego, zarejestruje TVP ABC i wyemituje w czasie wakacji.  


Fot. Paweł Hejman

serv kdkkonin