Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Festiwal w EUROpejskiej jakości

Co łączy Euro z konińskim festiwalem? Kto posadzi drzewo radiowej Trójki? I wreszcie – kim będą kibice najbliższego 33. wydania Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie – odpowiedzi na te pytania padły podczas spotkania prasowego w Konińskim Domu Kultury.

Euro zaczyna się w Koninie– ogłosiła dyrektor KDK, Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz. Kolejna edycja rozpocznie się bowiem 30 maja 2012, tydzień przed rozgrywkami piłkarskimi. – Wszyscy będą kibicować wszystkim, a amfiteatr zamieni się w wielką arenę– zapowiadała galę, która odbędzie się 2 czerwca 2012.

W dniu otwarcia imprezy, 31 maja, prezydent Konina, Józef Nowicki wspólnie z dzieciakami posadzi drzewko przebojów na skwerze przed KDK. Będzie ono nosić nazwę piosenki Lady Pank – „Zawsze tam, gdzie Ty”– dodała szefowa instytucji. Festiwal i nasze miasto dołączą tym samym do grona 30 miast polskich, w których popularna Lista Przebojów Programu 3 będzie miała swoje drzewo opatrzone tabliczką. Z nową aranżacją festiwalowej piosenki – „Wpadnij do Konina”, wystąpi również wtedy zespół muzyczny z I LO pod dyrekcją waltornisty i basisty, Pawła Cala.

Eliminacje wokalne odbędą się w „Oskardzie”, taneczne – w KDK. Komisji piosenki będzie przewodniczył Janusz Tylman. Zasiądą w niej Justyna Holm, Mietek Szcześniak, Anna Serafińska i Zbigniew Górny. W jury tańca - Katarzyna Bryłka (Polska), Gabriel Francisco (USA), Andrey Kokoulin (Rosja), Dorota Puchowska (Polska), Nebojsa Slavkovic (Serbia), Beata Tyborowska (Polska). Będzie mu przewodniczył Zbigniew Zasada (Polska).
Nominacje do festiwalu otrzymało 93 wokalistów i 123 taneczne prezentacje z 8 krajów – z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Litwy, Słowacji, Niemiec i oczywiście z Polski. Na festiwalowej scenie wystąpi więc około 2000 uczestników.

Po raz drugi w historii tego wydarzenia został przeprowadzony konkurs kompozytorski na piosenkę dziecięcą i młodzieżową. – Mamy w planach wyprodukowanie większego wydawnictwa z utworami dla najmłodszych, stworzenie śpiewnika, zbudowanie repertuaru, który będzie się kojarzył z festiwalem w Koninie. Nagrodzona piosenka zostanie wykonana podczas koncertu galowego z towarzyszeniem Konin Band Orchestra, dyrygowaną przez Jarosława Piotrowskiego (kierownik muzyczny) i Krzysztofa Pydyńskiego.

Dodajmy, że 33. Festiwalowi patronują minister kultury – Bogdan Zdrojewski, prezydent Konina – Józef Nowicki, Rzecznik Praw Dziecka RP – Marek Michalak oraz Polski Komitet Narodowy UNICEF. Galę poprowadzi popularna aktorka serialowa – Joanna Koroniewska. Wyreżyseruje ją Mateusz Polit. Scenografią w barwach i klimatach EURO zajmą się Marek i Mateusz Grabowscy.

Tegorocznej edycji będą patronowały ogólnopolskie media: TVP SA pr. 1, Telewizja Polonia i Polska Agencja Prasowa. Wesprą ją również Polskie Radio pr. 1 i pr. 3.
Jak zapewnił zastępca dyrektora KDK, Robert Glapa – nagłośnienie, oświetlenie oraz strzały pirotechniczne przygotowują najlepsze firmy w kraju. Oprawa gali w warstwie scenograficznej i technicznej będzie więc najwyższej jakości.

serv kdkkonin