Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Festiwal motyli

Znacie? Najogólniej mówiąc według teorii chaosu pozornie nieważne zdarzenie, jak ruch skrzydła motyla, może wywołać tornado albo prawdziwą rewolucję. A jeśli w jednym miejscu znajdzie się ponad 2 tysiące motyli? Barwnych, roztańczonych i rozśpiewanych, roześmianych, z Polski i wielu krajów, i naraz zaczną krążyć wokół Ziemi, w której jak w jabłku skupiają się wszystkie smaki świata? Wtedy zacznie się 37. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca Konin 2016.

 

W ten sposób Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor Konińskiego Domu Kultury, mówiła podczas przedfestiwalowej konferencji prasowej (11 maja 2016) o idei tegorocznej, już 37., edycji Festiwalu: - Ideę tę zawarliśmy w festiwalowym plakacie, autorstwa Zdzisława Siwika.Za niespełna trzy tygodnie, 1 czerwca, witać będziemy w Koninie wokalistów i tancerzy z Polski i świata (w tym roku zgłoszenia nadesłali mali artyści z 16. krajów). Około 4 tysiące wokalistów i tancerzy uczestniczyło w pierwszych eliminacjach do 37. Festiwalu (w marcu i kwietniu). W kolejnych eliminacjach, które rozpoczną się 2 czerwca, udział weźmie około 2500 dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Kolejnego dnia odbędą się finały a 4 czerwca – koncert galowy.

Do festiwalu zakwalifikowało się ponad 100 solistów i zespołów wokalnych; to prawie co czwarty z uczestników eliminacji. Najmłodsi mają po 5 lat, najstarsi 16. O Aplauzy ubiegać się będzie także 101 zespołów tanecznych, które pokażą 120 prezentacji. Po raz pierwszy tancerze rywalizować będą w najmłodszej grupie wiekowej, do 8 lat. Na Festiwal wracają w tym roku zespoły tańca towarzyskiego. – Wśród zespołów tanecznych widać nowe trendy i to jest wspaniałe – mówił Dariusz Intrys, sekretarz jury „tanecznego” tegorocznego festiwalu. – Był czas, kiedy obserwowaliśmy zastój, wciąż te same układy. Teraz młodzi ludzie nie boją się czerpać z zagranicznych wzorców i przywożą nowości, które możemy potem oglądać w Koninie.

Ostatnie dni przed festiwalem to okres szczególnie pracowity dla Konin Band Orchestra: zespół przygotowuje około 90 aranży piosenek, które wykona z uczestnikami festiwalu. Koniński festiwal jest jedynym w Europie, który ma własną orkiestrę. – Już po raz dziewiąty podjęliśmy się zadania, by towarzyszyć wokalistom występującym podczas festiwalu – mówił Ryszard J. Piotrowski, dyrygent Konin Band Orchestra. – Wielu z nich ma po raz pierwszy okazję śpiewać z orkiestrą, jest to niewątpliwie wielka atrakcja. Materiał mamy już przygotowany, trwają intensywne próby. To dla nas ogromne wyzwanie, które wymaga sił i spokoju wewnętrznego.

- Trwają także intensywne prace nad szczegółami scenografii, choreografii, gali i innymi elementami realizacyjnymi festiwalu: oświetlenie, nagłośnienie, ustawienie drugiej sceny, na której wystąpi MARGARET i zagraniczni wokaliści, ustawienie kamer i wozu transmisyjnego, zabezpieczenie miejsca odpalania fajerwerków i tak dalej, i tak dalej – wyliczał Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK. Dodajmy, że całość będzie transmitowana w sieci Internetowej (gala będzie płatna). Materiały festiwalowe trafią także do Redakcji TVP ABC (będą emitowane w formie reportaży) oraz Teleranka w Programie I TVP.

Wszystko zacznie się 2 czerwca o godzinie 9.00: sygnał do rozpoczęcia festiwalu da Kasia Łapaj, laureatka Złotego Aplauzu w roku 2000, której towarzyszyć będzie zespół Szymona Piotrowskiego. A po wręczeniu przez prezydenta Konina dzieciakom kluczy do miasta zacznie się Wielkie Artystyczne Święto – 37. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca Konin 2016!  

 

 
serv kdkkonin