Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Festiwal? Ale czad!

Balony, serpentyny, klon, hymn festiwalowy i gigantyczne piłki nożne – całe to szaleństwo rozpocznie się już we czwartek, 31 maja 2012 na skwerze przed Konińskim Domem Kultury. W taki sposób zostanie uczczone otwarcie 33. edycji Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. W jaki jeszcze sposób koninianie będą mogli jeszcze świętować dziecięcą imprezę?
 
Pierwsi uczestnicy przyjadą do Konina o świcie 30 maja, ale ten dzień zostanie poświęcony próbom technicznym, sprawom organizacyjnym i zakwaterowaniu 2 tysięcy młodych artystów z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Słowacji, Niemiec , którzy już kolejnego dnia przystąpią do konkursu. W tym roku, po wstępnych eliminacjach, nominację do udziału w 33. wydaniu otrzymało 93 wokalistów i 103 prezentacje taneczne.
 
Uroczyste otwarcie wydarzenia nastąpi 31 maja o godz. 9:00 na placu przed Konińskim Domem Kultury. Z tej okazji festiwalowe dzieciaki i prezydent Konina Józef Nowicki, wspólnie zasadzą klon, który będzie nosił tytuł piosenki Lady Pank „Zawsze tam, gdzie Ty”. Przypomnijmy, że Lista Przebojów Polskiego Radia pr. III obchodząca w tym roku 30 lat swej obecności na antenie stacji, zasadzi w całym kraju 30 specjalnych drzew na cześć 30 największych przebojów tego okresu. Jedno z takich drzewek na zawsze zwiąże się z Koninem i konińskim dziecięcym Festiwalem. Otwarciu będzie towarzyszyła muzyka. Nową aranżację znanego hymnu imprezy – „Wpadnij do Konina”, autorstwa Justyny Holm i Stanisława Fiałkowskiego, zaprezentuje zespół 2’54 z I LO pod wodzą młodego waltornisty i basisty – Pawła Cala. W niebo zostaną też wypuszczone balony i serpentyny.
 
Po tych atrakcjach, uczestnicy wezmą udział w wielogodzinnych konkursowych zmaganiach. Eliminacje taneczne będą się odbywały w Konińskim Domu Kultury, wokalne – w Domu Kultury „Oskard”. Do jury piosenki wraca w tym roku ojciec tej części Festiwalu – Zbigniew Górny, który przypomnijmy tworzył go od samego początku, tj. od 1985 roku. W tej samej ławie zasiądą z nim inne tuzy: Justyna Holm, Anna Serafińska, Mieczysław Szcześniak, którym będzie przewodził Janusz Tylman. Trzem najstarszym kategoriom wokalnym – od chwili eliminacji aż do Gali będzie towarzyszyła „Konin Band Orchestra” pod dyrekcją Jarosława Piotrowskiego i Krzysztofa Pydyńskiego. Z kolei w jury tańca będzie bardzo międzynarodowo. Oceniać będą sędziowie z Serbii, USA, Rosji i Polski (Nebojsa Slavkovic, Gabriel Francisco, Andrey Kokoulin oraz Katarzyna Bryłka, Dorota Puchowska, Beata Tyborowska i przewodniczący – Zbigniew Zasada).
 
1 czerwca 2012, godz. 15:00. Dzień Dziecka, ale i dzień finałów, które rozstrzygną, kto jest najlepszy z najlepszych i wystąpi w festiwalowej Gali. A na skwerku przed KDK prezent od prezydenta miasta, Józefa Nowickiego dla dzieci – nie tylko uczestników imprezy! Pączki, dmuchane baloniki, karuzela łańcuchowa, malowanie buziek, brokatowe tatuaże, a dla ruchliwych, niespokojnych miłośników mocnych wrażeń – ścianka wspinaczkowa, bungy, oraz gry, zabawy i wiele innych atrakcji.
 
Od 1-2 czerwca po mieście będzie kursował prawdziwy angielski double-decker. Trasę prowadzącą przez Aleje 1 Maja, Zatorze, Galerię „Nad jeziorem” i V osiedle – będzie można odbyć wspólnie z pociechą całkowicie bezpłatnie!
 
Galę w amfiteatrze, 2 czerwca poprzedzi korowód uczestników, który będzie świętował EURO! Wyruszy on pod przewodnictwem Orkiestry Dętej pod dyrekcją Zbigniewa Osajdy z placu przed KDK o 17:45. Koncert laureatów, reżyserowany po raz drugi w historii przez Mateusza Polita, rozpocznie się o 19:00. W Open Dance do muzyki światowych przebojów skomponowanych z okazji najważniejszych mistrzostw, wezmą udział tancerze z konińskich zespołów – „Fuks”, „From the Top” (KDK) i „Rytmix”. W niebo zostaną wypuszczone gigantyczne piłki nożne, a amfiteatr zamieni się w największy stadion sportowy świata! Wszystko za sprawą publiczności, przebranej na tę okoliczność orkiestry, animatora publiczności – Michała Zawadki, reżyserskiej koncepcji i scenografii futbolowej, którą szykują Marek i Mateusz Grabowscy. Będą też jupitery, gwizdy, aplauz i dużo zdrowej, sportowej rywalizacji. Po koncercie laureatów, który poprowadzi aktorka „M jak miłość” – Joanna Koroniewska.
 
Tradycyjnie, festiwalową Galę zakończy reżyserowany pokaz pirotechniczny z muzyką, piosenka „Wpadnij do Konina”, a widzowie? Zabiorą do domu confetti na ubraniu i mnóstwo fajnych wrażeń!
 
 
serv kdkkonin