Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Festiwal wsparciem dla nauczycieli

Że dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione – wiadomo. Że trzeba stworzyć mu możliwości maksymalnego rozwijania uzdolnień – też jest oczywiste. Że temu dziełu służyć może i służy od ponad 30 lat Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca – napisał Ryszard J. Piotrowski w świeżo wydanej publikacji „Wspieranie potencjału dydaktycznego nauczycieli muzyki”.


Publikacja jest monografią zbiorową, na którą złożyły się teksty będące „pokłosiem wymiany myśli zogniskowanej wokół problemów kształcenia zawodowego nauczycieli muzyki”. Konferencję naukową na ten temat zorganizował Instytut Edukacji Artystycznej PWSZ w Koninie (30 stycznia 2012 r.). Jej celem ogólnym był rozwój PWSZ w Koninie poprzez utworzenie i wdrożenie nowego kierunku studiów - edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej ze specjalnością edukacja muzyczna szkolna.

A co z konferencją ma wspólnego festiwal dziecięcy? Ryszard J. Piotrowski napisał: „Muzyka jest jedną z dziedzin rozwijania aktywności twórczej. Kształcenie dzieci poprzez naukę gry na instrumentach, czy muzykowanie w różnych formach, zespołach muzycznych, daje poczucie własnej wartości, lepiej rozwiniętymi zdolnościami wykorzystania własnej wiedzy i osobowościowymi, takimi jak elokwencja, kreatywność, wytrwałość i silna wola, a także większą zdolnością do samokrytyki (…) Uczy także umiejętności uczestnictwa jak również uczy kultury odbioru sztuki (…)
Takie możliwości i cele stwarza organizowany dla dzieci i młodzieży od ponad 30 lat Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie”.

W podsumowaniu zjawiska, jakim jest koniński festiwal, autor wskazuje dla jak wielu osób impreza ta stała się początkiem kształtowania ich artystycznych osobowości. Jak inspirujący był on dla twórców a także dla nauczycieli i instruktorów pracujących „nad coraz lepszym poziomem artystycznym, kształtowaniem sylwetki i postawy u swych podopiecznych. Dla nich to zmagania artystyczne z innymi wykonawcami stwarzały możliwość weryfikacji własnych umiejętności, a także możliwości weryfikacji dotychczasowej praktyki zawodowej nauczyciela, czy instruktora muzyki”.

Ogólnopolska konferencja była realizacją jednego z zadań projektu unijnego, napisanego przez Pawła Trzosa, Eligiusza Kawę i Ryszarda Piotrowskiego, zatytułowanego „Edukacja artystyczna – nowy kierunek studiów PWSZ w Koninie”. Pieniądzena realizację tego projektu pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego; wpisuje się on w Działanie: 4.1. Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy.
Na pokonferencyjną publikację złożyło się ponad 20 tekstów (referatów i głosów w dyskusji), bogata bibliografia i noty o autorach. Całość zredagowali Ryszard J. Piotrowski i Paweł A. Trzos. Dodajmy, że Ryszard J. Piotrowski pracuje w Konińskim Domu Kultury (który jest organizatorem Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca) i jednocześnie kieruje Instytutem Edukacji Artystycznej PWSZ. Jest także organizatorem i dyrygentem Konin Band Orchestra, towarzyszącej od 2008 roku uczestnikom festiwalu.


foto: okładka monografii

serv kdkkonin