Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

Jeszcze bardziej międzynarodowy

Kontakty jednej z jurorek najbliższego wydania międzynarodowego festiwalu zaowocują większą liczbą uczestników z krajów zachodnich, północnych i południowych Europy. Krystyna Piotrowska, bo o niej mowa, zaczynała swoją instruktorską przygodę w Miejskim Centrum Kultury w Legnicy, od lat 90. wielokrotnie przyjeżdżając ze swoimi uczestnikami na prestiżową dziecięcą imprezę do Konina. Wyjazdy na zagraniczne wydarzenia zaczęły się od nagrody, którą wygrała tutaj jedna z jej wokalistek, Karolina Rzeźwicka.


Moja znajomość ze światem zagranicznych festiwali zaczęła się właśnie w Koninie. Piosenkarka, którą prowadziłam, otrzymała nagrodę-zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal „Gwiazdeczka” w Odessie, a ja – zaproszenie do udziału w pracach jego komisji artystycznej – wspomina Krystyna Piotrowska.
Wasz festiwal był tam już bardzo dobrze znany, udział w nim stanowił zresztą najlepszą rekomendację i dla dziecka, i dla jego instruktora. Otrzymałam tam wtedy kolejne zaproszenie na festiwal w Albenie, w Bułgarii. Potem posypały się kolejne propozycje, także ze strony TVP SA. Wspólnie z uczestnikami reprezentowaliśmy stację publiczną i nasz kraj na najważniejszych wydarzeniach dziecięcych i młodzieżowych w całej Europie.
Krystyna Piotrowska zaczyna swój festiwalowy tour w kwietniu, kończy go w listopadzie. W ciągu wielu miesięcy, jako jurorka, współpracuje z wydarzeniami muzycznymi, piosenkarskimi i tanecznymi na Malcie, w Grecji, Bułgarii, we Włoszech, na Teneryfie, w Macedonii, na Łotwie, w Rosji, Kazachstanie czy Danii.
Są to oczywiście wybrane miejsca, najlepsze festiwale, które odbywają się z myślą o młodych artystach, przyjazne dzieciom i profesjonalnie zorganizowane – informuje Piotrowska.

Od kilku miesięcy zarządza też własnym serwisem www.eurofestiwale.pl, na którym prowadzi swoisty ranking imprez poświęconych twórczości artystycznej najmłodszych. Od grudnia 2012 na tej stronie widnieje również informacja o Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie i regulamin uczestnictwa.
Od tego momentu pobrało go ponad 500 osób, nie tylko z Polski – zaznacza jurorka, mówiąca również o olbrzymim zainteresowaniu naszym krajem i  samym festiwalem. W tym roku dzięki jej kontaktom konińska impreza  będzie gościła sześciu wykonawców z Izraela, Macedonii, Hiszpanii, Bułgarii, ze Szwecji i Białorusi.
Pojawią się również przedstawiciele organizatorów festiwali z wymienionych krajów, którzy są bardzo ciekawi wydarzenia w Koninie, o którym sporo dobrego zdążyli już usłyszeć.
Jak zapowiada jurorka, laureaci 34. wydania MDFPiT otrzymają nagrody w postaci zaproszenia do uczestnictwa w tamtych festiwalach. Krystyna Piotrowska planuje też zacieśnienie kontaktów konińskiej imprezy ze znakomitym jej zdaniem festiwalem „Słowiański Bazar” w Witebsku na Białorusi.  

Przypominamy, że eliminacje wokalne odbędą się NA ŻYWO, od 15-17 marca 2013, w Konińskim Domu Kultury. Uczestnicy będą przesłuchiwani wyłącznie w Koninie, organizator nie przewiduje kwalifikacji do festiwalu w innych ośrodkach w Polsce. Festiwal potrwa od 5-9 czerwca 2013. W tym roku młodzi wokaliści będą oceniani przez: Janusza Tylmana (przewodniczący), Annę Serafińską, Mieczysława Szcześniaka, Pawła Sztompke oraz wymienioną – Krystynę Piotrowską.


serv kdkkonin