Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki
ZOBACZ OPCJE DOSTĘPNOŚCI

„POCZTÓWKI Z FESTIWALU”

W 1992 roku koniński Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca miał już za sobą kilkunastoletnią historię i energicznie wychodził z okresu pionierskiego. Impreza zdobywała coraz szersze grono sympatyków i uczestników, młodzi artyści i ich opiekunowie chętnie przyjeżdżali do Konina, zachęcani perspektywą występów na profesjonalnej scenie. Na najlepszych czekały kamery TVP, aby rejestrować i pokazywać w całej Polsce koncerty galowe w konińskim amfiteatrze.
 

Koniński Dom Kultury, główny organizator imprezy, wyprodukował wtedy reportaż filmowy „Pocztówki z festiwalu”, który miał nie tylko utrwalić tę konkretną, trzynastą wtedy, edycję imprezy, ale też pokazać ludzi, którzy festiwal tworzyli i byli z nim związani od początku, nadawali mu formę i wyznaczali poziom jako jurorzy, reżyserzy, kierownicy muzyczni, organizatorzy, konferansjerzy.

W filmie wypowiadają się: Zbigniew Górny, Krzysztof Jaślar, Jerzy Kryszak, Adam Augustiański, Krystyna Miedzińska. Znamienne są słowa nieżyjącego już, niestety, Wiesława Kaszubkiewicza, choreografa, jurora, który zaczął przyjeżdżać z Poznania do Konina wtedy, gdy impreza dopiero startowała w bardzo skromnej formie pod nazwą Ogólnopolskich Konfrontacji Dziecięcych Zespołów Tanecznych: „Z perspektywy lat, jakie tutaj spędziłem trzeba powiedzieć, że ten festiwal wykreował ruch taneczny wśród dzieci”.

W „Pocztówkach z festiwalu” nie mogło zabraknąć scenografa Marka Grabowskiego, który ciągle współpracuje z festiwalem i przenosi na konińskie sceny swoje barwne, bajkowe, kosmiczne, żeglarskie, muzyczne i inne wizje, a kresu jego wyobraźni końca nie widać.

Wśród zarejestrowanych fragmentów występów konkursowych, na scenie Górniczego Domu Kultury „Oskard” pojawia się Milena i Marcin Chybś - duet wokalny z Turku nagrodzony „Złotym Aplauzem”, a na scenie Konińskiego Domu Kultury zespół taneczny „Racławice” z Niska, również laureata w swojej kategorii.

Ten reportaż po wielu latach nabiera wartości dokumentalnych nie tylko dla historii konińskiej imprezy. Oglądając taki prosty zapis filmowy, towarzyszy nam sentymentalna refleksja, że te dzieci to już chyba mają swoje rodziny, niektórzy, wtedy młodzi tancerze czy wokaliści, dziś już może prowadzą własne zespoły i przyjeżdżają do Konina jako instruktorzy. Teraz już inne autokary parkują na pobliskich ulicach, fronton budynku KDK wygląda inaczej, sala widowiskowa ma kolejny wystrój, nawet trochę zmieniło się centrum naszego miasta. I tylko dach nad sceną amfiteatru „Na Skarpie” wciąż jest ten sam.

Teraz widać wyraźnie, że warto było zadbać o udokumentowanie pierwszych lat tej największej w Polsce imprez dla dzieci. „Pocztówki z festiwalu” pokazują, że impreza ma już swoją historię, a kolejne pokolenia będą kojarzyć Konin z czasem swojej młodości i artystyczną przygodą, bo przecież nie wszyscy uczestnicy festiwalu z estradą wiążą swoją dorosłą przyszłość.

Współczesnym widzom, przywykłym do wspaniałego kolorowego obrazu telewizyjnego w rozdzielczości Full HD czy w kinowej jakości 2K albo nawet 4K, należy się jeszcze krótkie wyjaśnienie. W 1992 roku Koniński Dom Kultury dysponował tylko amatorskim kamkorderem S-VHS, który nie zapewniał odpowiedniej jakości obrazu i radziecką kamerą 16 mm „Kinor”, która nie nadawała się do zdjęć dźwiękowych. Dlategoaby zachować odpowiednią jakość tej produkcji, zdecydowano się na wynajem z TV Poznań profesjonalnego sprzętu filmowego 1 6mm i zakup negatywu barwnego AGFA XT. Główne zdjęcia wykonano kamerą Arriflex 16 BL, zdjęcia uzupełniające kamerą Arriflex 16 ST, dźwięk zarejestrowano przy użyciu magnetofonu Nagra.

Film zrealizowali:
Andrzej Moś – scenariusz, realizacja, organizacja produkcji
Andrzej Półrolniczak – zdjęcia
Antoni Antkowiak – II kamera, montaż
Róża Wojta – montaż
Marcin Kurek – dźwięk

Produkcja:
Komitet Organizacyjny Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie
Wykonanie:
Koniński Dom Kultury

Długość filmu: 28’35”, format obrazu 4:3

Tekst: Andrzej Moś


 

 

serv kdkkonin